Ważna zmiana nastąpiła w okresie, kiedy dane ESG stały się przedmiotem zainteresowania inwestorów. W tym okresie naturalnym właścicielem zbierania i udostępniana danych środowiskowych czy związanych z ładem korporacyjnym byli eksperci z działów relacji inwestorskich. Obecnie w dojrzałych podmiotach, szczególnie tych, które zostały już objęte wymogami dyrektywy CSRD, zadanie związane z prowadzeniem całego procesu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju jest coraz częściej przypisane do stanowiska chief sustainability officer (CSO).
Zadania osoby na stanowisku CSO w ostatnim czasie ulegają szybkiej i dynamicznej transformacji. Pierwotnie do takiej osoby były przypisane zadania głównie związane z zbieraniem danych dotyczących zrównoważonego rozwoju w wyniku współpracy z poszczególnymi jednostkami firmy, tak aby na tej podstawie przygotować i opublikować sprawozdanie.
Obecnie coraz częściej odchodzi się od takiego podejścia w kierunku prawdziwej integracji kwestii ESG ze strategią korporacyjną. Ta kluczowa zmiana wymaga ścisłej współpracy między członkami kadry kierowniczej wyższego szczebla i aktywnego zaangażowania interesariuszy zewnętrznych. Ta zmiana determinowana jest przez wiele czynników, wśród których wymienia się nowe wymogi regulacyjne, nakładające na firmy szerokie podejście do zagadnień zrównoważonego rozwoju, wpływ tych działań na wyniki finansowe firm czy potrzeba komunikacji publicznej i bezpośrednia interakcja z kluczowymi interesariuszami i inwestorami.
Warto podkreślić, że zakres obowiązków CSO w wielu firmach jest różny i dopiero się kształtuje. W niektórych przypadkach uważa się, że osoba na tym stanowisku powinna wziąć odpowiedzialność za wszystkie interakcje z interesariuszami zewnętrznymi i wewnętrznymi, a nawet za innowacje i kulturę organizacyjną. Takie podejście może oznaczać, że CSO odpowiada za relacje ze wszystkimi, a to może skutkować tym, że oczekiwania co do tego stanowiska są niespójne, jak i wygórowane.
Nie ma jednak wątpliwości, że liczba CSO w spółkach dynamicznie wzrasta. Jedna z firm analitycznych rynku pracy wyliczyła, że liczba nominacji na to stanowisko tylko w 2021 r. była wyższa niż łącznie liczba nominacji w poprzednich pięciu latach. Wyraźnie również widać, że liczba ta wzrosła w ostatnich dwóch latach.