Aby ułatwić spółkom wdrożenie bazowych ESRS Komisja podjęła decyzję, że EFRAG opracuje dodatkowe wytyczne (Implementation Guidance) dotyczące kluczowych aspektów związanych z ich zastosowaniem. Na obecnym etapie przedmiotem konsultacji publicznych EFRAG są trzy wytyczne (wyłącznie w języku angielskim) dotyczące: analizy podwójnej istotności (IG 1 Materiality Assessment), łańcucha wartości (IG 2 Value Chain) oraz wytyczne w postaci listy punktów danych (IG 3 List of datapoints).

Pierwszy dokument (IG 1) opisuje wymogi raportowania o przeprowadzonym procesie badania podwójnej istotności, w tym opisy możliwych etapów tego procesu. Warto przy tym wyraźnie podkreślić, że ESRS nie narzucają jednego modelu badania istotności, podobnie jak nie narzucają jednego wzorca dialogu z interesariuszami i ich angażowania m.in. w procesie ustalania istotnych wpływów, ryzyk i szans spółki/grupy w kwestiach ESG. Wytyczne podzielono na rozdziały, zaczynając od wprowadzenia do ich struktury oraz powiązań z wytycznymi ws. łańcucha wartości. Powiązania z IG 2 są bardzo ważne, gdyż w ramach badania istotności wchodzimy też w łańcuch/łańcuchy wartości. Następny rozdział opisuje podejście ESRS do „istotności” (m.in. koncepcja podwójnej istotności, analiza istotności i jej zakres, kwestia uwzględnienia łańcucha wartości, tj. upstream oraz downstream). Później jest opis prawidłowego przeprowadzenia analizy istotności: opis kluczowych etapów i zaraportowania tego procesu oraz podejścia do interesariuszy i progów istotności. Ponadto opisano możliwości wykorzystania dodatkowych innych źródeł/standardów do wsparcia procesu analizy istotności. Na końcu mamy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące praktycznych zagadnień związanych z analizą istotności, której ramowe zasady są zawarte w ESRS (m.in. istotność wpływu/finansową, zaangażowanie interesariuszy, agregację i dezagregację).

Drugi dokument (IG 2) opisuje wymogi raportowania o łańcuchu wartości z uwzględnieniem analizy istotności wpływów, ryzyk i szans oraz zarządzania nimi, a także mierników i celów odnoszących się do łańcucha wartości. Analizuje także granice raportowania, włączając w to kwestie kontroli operacyjnej, która ma znaczenie przy niektórych ujawnieniach, np. w E1 Zmiana klimatu. Wytyczne składają się z rozdziałów dotyczących wprowadzenia do struktury wytycznych i powiązań z IG 1, następnie tego, jak nawigować po łańcuchu wartości pod CSRD i ESRS, m.in. „mapa łańcucha wartości”, która wskazuje konkretne wymogi ujawnień zawierające komponent łańcucha wartości, jak go rozumieć, jak identyfikować w nim istotne IROs, które należy ujawniać, oraz na czym polega granica informacyjna w łańcuchu wartości w odniesieniu do MŚP. Dokument zamykają odpowiedzi na najczęstsze pytania, m.in. o granice łańcucha wartości, jak zorganizować proces analizy istotności, aby prawidłowo objąć nim łańcuch wartości.

Trzeci dokument (IG 3) to wytyczne w formie szczegółowej listy punktów danych. Jego forma jest zupełnie inna, ponieważ ma strukturę tabel w Excelu z listami punktów danych wynikających z poszczególnych wymogów ujawnieniowych (DR) i związanych z nimi wymogów dotyczących stosowania (AR) w ESRS. Ta lista może być użyteczna przy analizie kompletności ujawnień. Lista zawiera 176 punktów danych obowiązkowych bez względu na wynik analizy istotności oraz dalsze 647 punktów danych zależnych od wyniku tej analizy. Każdy punkt danych jest zaprezentowany w oddzielnej linii (ale niektóre linie odsyłają do tabel zawierających dalszą dezagregację danych według np. regionu, płci). Ważnym zastrzeżeniem EFRAG jest podkreślenie, że ta lista nie przedstawia w pełni przyszłej taksonomii XBRL dla ESRS i nie może być stosowana do tagowania danych. Lista punktów danych oraz taksonomia XBRL będą spójne z ESRS, ale taksonomia będzie bardziej szczegółowa technicznie. Ta lista ma pomagać opracować sprawozdawczość ESG, która następnie będzie tagowana w XBRL.

Zachęcamy spółki do zgłaszania opinii, aby wytyczne w jak największym stopniu odpowiadały na wątpliwości przy wdrażaniu ESRS. Uwagi przesłane na adres [email protected] do 31 stycznia będą wykorzystane przez Komitet Zrównoważonego Rozwoju przy SEG-u do wypracowania odpowiedzi. Uwagi można też przekazać bezpośrednio do EFRAG, odpowiadając na ankiety do 2 lutego.