Dużym wsparciem będzie opublikowana właśnie przez EFRAG szczegółowa lista punktów danych niezbędnych do sporządzenia raportów.
Już same ESRS-y są bardzo precyzyjne, zawierają bardzo szczegółowe wymogi ujawnieniowe (DR) i wytyczne dotyczące ich formułowania (AR). Ale opracowanie konkretnego wskaźnika wymaga najczęściej więcej niż jednego rodzaju danych. O ile wymogów ujawnieniowych jest poniżej setki, o tyle tzw. data points – powyżej tysiąca. I właśnie listę tych punktów danych poznaliśmy dzięki publikacji EFRAG.
Otrzymaliśmy do dyspozycji rozbudowany plik Excela, który w 12 arkuszach (osobny arkusz dla każdego ESRS-u z wyjątkiem ESRS 1, który nie zawiera żadnych DR oraz dodatkowy dla bezwzględnie obowiązkowych wymogów ujawnieniowych określonych w ESRS 2) w uporządkowany sposób prezentuje konkretne rodzaje danych wymaganych do realizacji danego wymogu ujawnieniowego. Każdy punkt danych jest zakotwiczony w konkretnym miejscu (który ESRS, który DR, który paragraf tekstu), nazwany (czego dotyczy konkretna dana), określony jako rodzaj danych (opisowe, tabelaryczne, Tak/Nie, możliwość wyboru z predefiniowanego menu czy też liczbowe ze wskazaniem formatu danych), wskazany, czy wymagany jest przez inne regulacje (SFDR) oraz czy ujawnienie jest obowiązkowe, czy dobrowolne.
Takie tabelaryczne ułożenie punktów danych nareszcie pozwala na konkretne podanie statystyk, które dla wygody użytkowników zostały zaprezentowane w Dodatku B. Otóż wszystkich punktów danych będzie 1083, przy czym publikacja 257 jest dobrowolna, zajmiemy się zatem analizą tych 826 obowiązkowych. Spośród nich 177 punktów danych będzie bezwzględnie wymaganych do sporządzenia raportu, a 649 tylko wówczas, jeśli tak wyjdzie z badania istotności. Przy czym należy dodać, że największa część z tych „warunkowych” 649 punktów danych dotyczy obszarów, które w zdecydowanej większości spółek muszą się okazać istotne, bo dotyczą zmian klimatu (179) i pracowników (127).
Należy jednak dodać, że w przypadku spółek zatrudniających poniżej 750 pracowników możliwe będzie przesunięcie o rok (a niekiedy o dwa lata) realizacji niektórych wymogów ujawnieniowych, w związku z czym mniejsze spółki mogą zbierać część danych nieco później – dotyczy to wymogów wynikających ze standardu E4 obejmującego bioróżnorodność (55 punktów danych) oraz wszystkich standardów z grupy S (269 punktów danych). Ponadto niekiedy na liście jest podana przy ujawnieniu dezagregacja, która jest dobrowolna dla spółki, a nie obowiązkowa – EFRAG chciał stworzyć listę maksymalnych ujawnień (obowiązkowych i dobrowolnych wynikających z ESRS), w związku z czym faktyczna liczba ujawnień może być nieco mniejsza.