15 września weszła w życie ustawa z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1705; dalej: nowelizacja), która wprowadza m.in. zmiany do procedur reorganizacyjnych zarówno krajowych, jak i transgranicznych.
Podział przez wyodrębnienie
Główną zmianą w zakresie krajowych regulacji jest wprowadzenie nowego rodzaju podziału, tj. przez wyodrębnienie, który polega na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę lub spółki za udziały lub akcje, które obejmuje spółka dzielona. Zatem w odróżnieniu od podziału przez wydzielenie w przypadku podziału przez wyodrębnienie wspólnicy spółki dzielonej nie stają się wspólnikami spółki przejmującej. To sama spółka dzielona otrzymuje w zamian za część swojego biznesu prawa udziałowe w spółce przejmującej. Co istotne, w wyniku podziału przez wyodrębnienie, w którym część biznesu zostanie wyodrębniona do nowo powstałej spółki, powstanie spółka zależna względem spółki dzielonej.
Uproszczona procedura
Procedura podziału przez wyodrębnienie jest znacznie uproszczona względem pozostałych rodzajów podziału, bowiem nie obejmuje obowiązku badania planu podziału przez biegłego w zakresie poprawności i rzetelności, a zarządy spółek uczestniczących w podziale zostały zwolnione z obowiązku sporządzania sprawozdań uzasadniających podział spółki. Istotne uproszczenie stanowi także brak konieczności określania stosunku wymiany udziałów lub akcji spółki dzielonej na udziały lub akcje spółek przejmujących.
Podział przez wyodrębnienie a aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Podział przez wyodrębnienie może stanowić alternatywę wobec często stosowanego przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w drodze aportu. Istotną zaletą podziału przez wyodrębnienie, która jest zarazem główną różnicą względem aportu, jest wstąpienie z dniem wyodrębnienia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, które są związane z wyodrębnianym biznesem na zasadzie sukcesji uniwersalnej. Wskutek podziału przechodzą na spółkę przejmującą z dniem wyodrębnienia, w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi pozostające w związku z przydzielonymi w planie podziału składnikami majątku, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia lub koncesji stanowi inaczej. W związku z tym w porównaniu z przeniesieniem aportowym najczęściej nie zajdzie konieczność dokonywania odrębnych czynności dla przeniesienia każdego z aktywów i pasywów, a zgoda wierzycieli na przejęcie długu będzie zbędna.
Podział transgraniczny
Nowe przepisy wprowadzają także podział transgraniczny, który ma zwiększyć mobilność spółek oraz poprawić ich konkurencyjność. Podział ten może być dokonany przez przeniesienie majątku spółki dzielonej na spółkę nowo zawiązaną albo spółki nowo zawiązane. Zatem przeniesienie majątku nie może nastąpić na spółkę już istniejącą. Dopuszczalne są następujące sposoby podziału transgranicznego: