Marta Zając radca prawny, kancelaria Eversheds Sutherland Poland
Przepisy rozdziału 21 tytułu IV działu 1 kodeksu spółek handlowych („KSH”), umożliwiające transgraniczne łączenia spółek kapitałowych, dodano do polskiego porządku prawnego ustawą o zmianie KSH z 25 kwietnia 2008 r., implementującą dyrektywę 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych.
Wprowadzenie do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121 z 27 listopada 2019 r., zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek („dyrektywa”) będzie kolejnym etapem integracji jednolitego rynku unijnego, mającym umożliwić tworzenie i zarządzanie spółkami na tych samych zasadach we wszystkich państwach członkowskich.
Nowe możliwości i stare zasady
Implementacja dyrektywy pozwoli na odformalizowanie i uproszczenie transgranicznych połączeń spółek należących do tych samych struktur korporacyjnych (podobnie jak w przypadku operacji krajowych).
W przypadku transgranicznego łączenia spółek należących „pośrednio” do jednego podmiotu nie będzie konieczności podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej i przeprowadzania połączeniowej emisji udziałów (albo akcji) – będzie można sporządzić uproszczony plan połączenia i odstąpić od jego badania przez biegłego. Ponadto możliwa będzie rezygnacja ze sprawozdania zarządu oraz uchwały łączeniowej w stosunku do spółki przejmowanej.