Marta Zając, radca prawny, kancelaria Eversheds Sutherland Poland
Niezwykle ważne zmiany zostaną wprowadzone do KSH na skutek implementacji do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121 z 27 listopada 2019 r., zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek („dyrektywa”).
Dyrektywa jest kolejnym etapem integracji jednolitego rynku unijnego – ma umożliwić przedsiębiorcom ze wszystkich państw członkowskich reorganizacje spółek mniej więcej na tych samych zasadach. Zawiera również szereg nowych rozwiązań, które nie pozostaną bez wpływu na krajowe połączenia, podziały i przekształcenia (mechanizmom transgranicznym poświęcimy osobny felieton).
W grupie łatwiej
Jedną z najważniejszych korzyści ze zmian KSH będzie odformalizowanie i uproszczenie krajowych połączeń spółek należących do tej samej struktury korporacyjnej.
Nowe przepisy umożliwią przeprowadzanie połączeń krajowych bez przyznawania udziałów (albo akcji) spółek przejmujących, jeżeli łączące się spółki należeć będą „pośrednio” do jednego podmiotu albo będą miały wielu wspólników (akcjonariuszy), pod warunkiem że będą oni posiadać udziały (lub akcje) w łączących się spółkach w tych samych proporcjach. W takim przypadku będzie można sporządzać uproszczone plany połączenia i nie będzie obowiązku poddania ich badaniu biegłego; będzie również można zrezygnować ze sprawozdania zarządu oraz uchwały łączeniowej w stosunku do spółki przejmowanej.