Bioróżnorodne indeksy

W kontekście Europejskiego Zielonego Ładu jednym z ważnych zagadnień pozostaje kwestia różnorodności biologicznej, inaczej bioróżnorodności. Samą bioróżnorodność definiuje się jako zróżnicowanie ekosystemów, gatunków na Ziemi lub w określonym obszarze.

Publikacja: 29.08.2023 21:00

Dr Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników, GPW

Dr Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników, GPW

Foto: fot. mat. prasowe

Jest ona niezbędna dla dobrostanu człowieka, ponieważ zapewnia funkcje podtrzymujące gospodarki i społeczeństwa, jest również niezwykle istotna dla usług ekosystemowych, takich jak zapylanie, regulowanie klimatu, ochrona przed powodziami, żyzność gleb oraz produkcja żywności, paliw, włókien i lekarstw. Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 jest podstawą ochrony przyrody w Unii Europejskiej i jednym z kluczowych elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Zakłada między innymi objęcie ochroną co najmniej 30 proc. unijnych terenów lądowych i morskich poprzez rozszerzenie obszaru Natura 2000, zrekultywowanie zdegradowanych ekosystemów, zasadzenie 3 mld drzew w całej UE,czy udostępnianie co roku 20 mld euro na ochronę i promocję bioróżnorod­ności z funduszy unijnych oraz środków krajowych i prywatnych.

Odpowiedzią na wyzwania w tym zakresie są również pierwsze indeksy giełdowe. Jeden z takich wskaźników ma na celu wzrost świadomości i kierowania inwestycji w kierunku firm aktywnie zaangażowanych w ochronę i przywracanie różnorodności biologicznej na Ziemi. W skład indeksu wchodzą tylko spółki europejskie, ich dobór zaś opiera się na analizie celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Kwalifikacja do indeksu skupia się na ocenie wpływu firm na osiągnięcie celów: odpowiedzialna konsumpcja i produkcja (cel 12) oraz życie na Ziemi (cel 15). Ponadto spółki uwzględnione w indeksie podlegają kryteriom ESG. Brak ich spełniania skutkuje wykluczeniem z indeksu. Spółki z branż kontrowersyjnych, takich jak produkcja alkoholi, używek, broni, również podlegają wykluczeniu z indeksu.

Warto podkreślić, że dobrym narzędziem, które wkrótce może pozwolić na kwalifikację spółek do indeksów bioróżnorodności będą regulacje w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju – ESRS E4 – odnoszące się do kwestii bioróżnorodności i ekosystemu.

Celem ESRS E4 jest określenie zakresu ujawnień, które powinny być przedstawione w związku z różnorodnością biologiczną i ekosystemami. W szczególności koncentruje się na związku przedsiębiorstwa z lądem, wodami, ekosystemami oraz powiązanymi gatunkami fauny i flory, w tym różnorodnością w obrębie gatunku i między gatunkami oraz ekosystemami, a także ich wzajemnymi powiązaniami ze społecznościami. W tym kontekście firmy będą zobowiązane do składania sprawozdań z podjętych działań i ich wyników w celu zapobiegania, łagodzenia lub przywracania rzeczywistych lub potencjalnych negatywnych skutków dla różnorodności biologicznej i ekosystemów, a także środków służących ochronie lub odbudowie różnorodności biologicznej i ekosystemów. Sprawozdania powinny zawierać takie informacje, jak plany przejściowe, opis procesów służących identyfikacji i ocenie materialnej różnorodności biologicznej czy cele związane z różnorodnością biologiczną i ekosystemami. Ponadto przedsiębiorstwa będą musiały wyjaśnić wpływ ryzyka i szans w różnych wymiarach czasowych. Można więc założyć, że właściwe raportowanie wskaźników ESRS E4 pozwoli na kompleksowe gromadzenie danych i wysokie pod względem jakości kwalifikowane spółek do indeksów bioróżnorodności.

Obliczany obecnie indeks zgodnie z założeniem ich twórców został przeliczony od maja 2017 r., kiedy jego wartość wynosiła 1000 punktów. Na koniec lipca tego roku osiągnął on rekordowy poziom 1600 punktów. Obecnie w portfelu indeksu znajdują się akcje 39 spółek, największy zaś udział mają firmy z Francji – 39 proc. – oraz Niemiec – 31 proc.

Uważa się, że bioróżnorodność to fundament życia i jest niezbędna zarówno dla ludzi, jak i dla ochrony środowiska i klimatu. Zapewnia ludziom żywność, wodę pitną i czyste powietrze oraz odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu równowagi w przyrodzie. Pomaga przeciwdziałać zmianie klimatu i zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Według Światowego Forum Ekonomicznego prawie połowa światowego PKB (ok. 40 bln euro) zależy od środowiska naturalnego i jego zasobów. Dlatego tak ważne może być promowanie dobrych praktyk spółek poprzez ich uczestnictwo w indeksie giełdowym. Zapewnia on wyjątkową okazję dla inwestorów, aby przyczynili się do kluczowej kwestii, jaką jest ochrona różnorodności biologicznej, odzwierciedlając swoje zaangażowanie w dobrze przemyślanej strategii, która priorytetowo traktuje znaczenie naszej planety.

Felietony
Tantiemy – sztuka zarabiania na cudzej kreatywności
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Felietony
Najgorętsza dekada od wojny
Felietony
Ślimacze tempo transpozycji
Felietony
Deregulacja? To nie takie proste
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Felietony
Omnibus – zamrażanie czasu
Felietony
Fundusze mogą rozwiązać dylematy inwestorów