Zgodnie z założeniami wytyczne mają na celu wspieranie inwestorów w podejmowaniu świadomych decyzji związanych z lokowanie kapitału z uwzględnieniem wskaźników dotyczących zrównoważonego rozwoju.
Jednocześnie inicjatywa ma prowadzić do budowania przekazu skierowanego do emitentów o tym, jakich ujawnień będą od nich oczekiwać organy regulacyjne. Dodatkowo z perspektywy organów nadzorczych nowe regulacje mają zapewnić skoordynowane podejścia do kontroli ujawnień związanych ze zrównoważonym rozwojem.
Podejście ESMA wpisuje się w szeroką reformę realizowaną w krajach Unii Europejskiej w zakresie wprowadzenia nowego obowiązku raportowania danych ESG w ramach dyrektywy CSRD, która w ciągu pięciu lat obejmie około 40 tys. przedsiębiorstw europejskich. Elementem tego procesu będzie ustanowienie jednolitych standardów w zakresie raportowania zrównoważonego, tzw. ESRS. Ważne jest więc, aby nowe przepisy, nad którymi pracuje ESMA, były spójne z dyrektywą CSRD. Powinno to prowadzić do takiego samego podejścia w raportowaniu danych ESG na poziomie prospektu emisyjnego, jak obecnie w przypadku raportów finansowych. Bez problemu można sobie wyobrazić taki stan, kiedy w prospekcie obok części zawierającej wskaźniki finansowe znajdzie się rozdział zawierający wskaźniki ESG.
ESMA oczekuje, że w prospekcie znajdą się wszelkie oświadczenia dotyczące kwestii zrównoważonego rozwoju, takie jak odwołanie do bazowych danych lub założeń, wyszczególnianie określonych standardów, zasad rynkowych lub odwołanie do badań czy analiz stron trzecich. Obecna propozycja zakłada, że w przypadku prospektów akcji sprawozdawczość powinna być realizowana zgodnie z dyrektywą w sprawie raportowania danych niefinansowych (NFRD), obecnymi unijnymi ramami sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju lub regulacjami, które będą obowiązywać w najbliższym czasie. Jednocześnie ESMA zwróciła uwagę na uwzględnianie w materiałach reklamowych, w ramach prowadzonej oferty, informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju, które nie są zawarte w prospekcie emisyjnym. Takie działania w przyszłości nie będą możliwe, bo europejski nadzór oczekuje uspójnienia przekazu, tak aby wszystkie ważne opisy znalazły się w prospekcie emisyjnym wraz ze wskazaniem ich znaczenia z punktu widzenia inwestorów.
W przypadku instrumentów dłużnych ESMA chce, aby prospekty dotyczące zielonych obligacji zawierały informacje dotyczące wykorzystania wpływów z danej emisji wraz z informacjami umożliwiającymi inwestorom ocenę ambicji leżących u podstaw oceny i wyboru pod kątem zrównoważonym danego projektu. Zgodnie z założeniami informacje, które należy zawrzeć w prospekcie emisyjnym obligacji powiązanych ze zrównoważonym rozwojem, mają obejmować szczegółowe zestawienie na temat wybranych kluczowych wskaźników efektywności i docelowych wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także informacje umożliwiające ocenę spójności obydwu kategorii wskaźników.