W tegorocznym badaniu wzięły udział 54 giełdy, z czego ponad połowa to giełdy z Europy i Afryki. Po raz pierwszy w historii każda z giełd, która brała udział w badaniu, wskazała realizację co najmniej jednej inicjatywy ESG. Wśród najczęściej realizowanych działań wskazuje się na udział w projektach o charakterze zrównoważonego rozwoju, organizacji konferencji czy prowadzenie oferty edukacyjnej. Natomiast najmniejszym powodzeniem cieszy się zaangażowanie w ochronę praw człowieka oraz przystąpienie do realizacji zeroemisyjności. W sumie na jedną giełdę przypada obecnie dziewięć różnych inicjatyw wśród 14 wskazanych, o jedną więcej niż w roku ubiegłym.
Badanie wykazało, że spośród 58 proc. giełd zgłaszających emisje dwutlenku węgla, 68 proc. obejmuje zakresy 1, 2 i 3, co odzwierciedla kompleksowe podejście do pomiaru ich śladu węglowego i zarządzania nim, z uwzględnieniem zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich emisji w całym łańcuchu wartości. Jednocześnie głównymi wyzwaniami zgłaszanymi przez giełdy były czynniki zewnętrzne, takie jak ograniczone zasoby na wdrożenie, niewiarygodne dane ESG, brak ujednoliconych ram sprawozdawczości w celu promowania zrównoważonego rozwoju czy brak jednolitych standardów raportowania.
Z punktu widzenia oferty produktów giełdy najczęściej wskazują na działy związane z budową oferty w zakresie notowań zielonych obligacji. W tym przypadku definicja zielonych obligacji opiera się najczęściej na własnych standardach albo na zasadach ustanowionych przez krajowe organy regulacyjne.
Ważnym obszarem działań są oczywiście indeksy giełdowe. Badanie wykazało, że 14 z 53 respondentów (26 proc.) jest uwzględnionych w co najmniej jednym indeksie zrównoważonego rozwoju, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z 33 proc. w zeszłym roku. Jednak w 2022 r. 12 giełd (23 proc.) aktywnie działa na rzecz integracji (w porównaniu z 19 proc. w 2021 r.). Warto zauważyć, że dwie giełdy, które pracowały nad włączeniem w 2021 r., wprowadziły do swojej oferty indeksy w minionym roku.
Dużą aktywnością na polu zrównoważonych finansów wykazują się giełdy z Azji. Giełda w Hongkongu uruchomiła usługi w zakresie danych i informacji na temat zielonych, społecznych i zrównoważonych obligacji, a także dostarcza oceny ESG dla ponad 720 firm. Koreańska giełda poszerzyła ofertę produktów ESG – wprowadziła segment obligacji powiązanych ze zrównoważonym rozwojem oraz wspiera inicjatywy przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Natomiast giełda z Singapuru wprowadziła inicjatywę, która ma pomóc inwestorom w identyfikacji ekologicznych, społecznych i zrównoważonych papierów wartościowych o stałym dochodzie, które spełniają uznane standardy.