Jedno z badań pacjentów dotyczące powikłań zakrzepowych wskazało, że 31 proc. z nich miało także problemy z krzepnięciem krwi. Natomiast w analizach opublikowanych w magazynie „Nature” wskazano na występowanie zjawiska chronicznego zmęczenia. Wyraża się ono poprzez trudności w pracy, kłopoty ze skupieniem czy problemy natury psychicznej. Dlatego tak ważne staje się, szczególnie teraz, zadbanie zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Nie od dziś wiadomo, że zdrowi pracownicy to zadowoleni pracownicy. Kiedy pracownicy są zdrowi fizycznie i psychicznie, pracują bardziej wydajnie, w większym stopniu angażują się w realizowane prace, rzadziej chorują i są w większym stopniu przywiązani do swojego pracodawcy. Dlatego coraz więcej firm oferuje różnego typu wsparcie dla swoich pracowników. Przykładów w tym zakresie może być bardzo dużo, warto wskazać na najciekawsze praktyki. Pracodawcy najczęściej podejmują działania edukacyjne w zakresie wartości zdrowotnej różnych form aktywności fizycznej, organizują spotkania ze sportowcami, amatorami pasjonatami aktywności ruchowej. To teoria, bo obok tego jest warstwa praktyczna. Tutaj najczęstszą inicjatywą jest zawieranie swoistych umów na aktywność z pracownikami, które polegają na deklaracji konkretnej aktywności w określonym przedziale czasu czy osiągnięcia jakiegoś konkretnego wyniku. W zamian za to firma wynagradza wywalczone wyniki finansowo albo materialnie, np. poprzez zakup sprzętu czy wsparcie trenera. Obok tego za ważne należy uznać doposażanie stanowiska pracy w sprzęt ograniczający negatywne skutki długotrwałego siedzenia, wyposażenie biur w proste przyrządy do ćwiczeń, jak również organizację krótkich przerw w pracy na wspólne ćwiczenia – zachęcanie pracowników do przemieszczania się, korzystania ze schodów i wykonywania innych zadań, które powinny prowadzić do poprawy samopoczucia tak psychicznego, jak i fizycznego.

Na tego typu wyzwania odpowiada również rynek kapitałowy. Jedną z takich inicjatyw są indeksy oraz fundusze ETF bazujące na tych indeksach, w których znajdują się spółki dbające o wypoczynek i zdrowie. Za uruchomieniem takiego projektu przemawiały również dane rynkowe. Z przeprowadzonych przez firmę Statista badań wynika, że wartość światowego rynku zdrowia i dobrego samopoczucia w 2020 r. wyniosła ponad 4 biliony dolarów, ale do 2025 r. ma wzrosnąć do prawie 7 bilionów. To może oznaczać bardzo duży potencjał wzrostowy dla spółek działających w branżach związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem i było podstawą dla uruchomienia specjalistycznych indeksów. Zgodnie z przyjętymi założeniami nowe wskaźniki obejmują spółki zaangażowane w poprawę dostępu i jakości opieki zdrowotnej poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii. Obejmuje to e-zdrowie i telemedycynę, zdalną diagnostykę, analitykę danych i specjalistyczne oprogramowanie. Ponadto brane są pod uwagę firmy zaangażowane w rozwój diagnostyki opartej na terapii genowej i produkcji biofarmaceutyków. Ważną grupę stanowią również podmioty dbające o udogodnienia dla osób starszych, co obejmuje szpitale, gabinety lekarskie, rekonwalescencje i placówki rehabilitacyjne, domy opieki, niezależne wspólnoty życia, domową opiekę zdrowotną i usługi hospicyjne.

Z analizy danych historycznych indeksu, które zostały przeliczone do stycznia 2007 r., wynika, że wzrósł on od tamtej pory z 1000 do 2690 punktów obecnie. Najwyższa wartość tego wskaźnika na poziomie ponad 3100 punktów została osiągnięta pod koniec 2021 r. W roku ubiegłym doszło do ponad 7-proc. spadku, jednak w ostatnich sześciu miesiącach indeks zanotował blisko 4-proc. wzrost. W skład portfela indeksu wchodzą akcje 76 spółek, z czego największy udział posiadają firmy ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i z Niemiec. W tej grupie znajdują się takie podmioty jak Eli Lilly, Merk, Novartis oraz AstraZeneca.

Zdaniem twórców indeksu i funduszu ETF spółki giełdowe działające w branżach opieki zdrowotnej charakteryzują się innowacyjnością i wywierają pozytywny wpływ na ogólny dobrostan, wpisując się w cele zrównoważonego rozwoju ONZ, takie jak dobre zdrowie i jakość życia czy zmniejszenie nierówności.