Celem tych działań jest umożliwienie inwestorom podejmowania decyzji inwestycyjnych, które będą zgodne z ich charakterystyką z punktu widzenia akceptacji ryzyka i na tej podstawie dostosowania przez firmy branży finansowej oferty produktów. Do połowy sierpnia trwają konsultacje Komisji.
Obecne przepisy dotyczące ochrony inwestorów są określone w takich regulacjach jak dyrektywa MiFID, rozporządzenie w sprawie PRIIP, dyrektywie w sprawie UCITS oraz dyrektywie w sprawie dystrybucji ubezpieczeń. Poszczególne przepisy mogą różnić się w zależności od instrumentu finansowego i czasami są niespójne. To oznacza, że łącznie wymogi te są mylące. Ponadto nowe formy komunikacji, media społecznościowe czy serwisy internetowe doprowadziły do zmian w modelach dystrybucji i do nowych form marketingu instrumentów finansowych. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie jednolitych i spójnych regulacji odpowiadających aktualny trendom.
Co w szczególności interesuje europejskich regulatorów na obecnym etapie prac? Po pierwsze, planowane jest udoskonalenie sposobu przekazywania inwestorom informacji na temat produktów i usług inwestycyjnych, tak aby były one zrozumiałe i ustandaryzowane. Następny obszar to zwiększenie przejrzystości i porównywalności kosztów w wyniku wprowadzenia wymogu stosowania standardowej prezentacji i definicji. Kolejny ważny obszar to zapewnienie, aby wszyscy inwestorzy fizyczni otrzymywali co najmniej raz w roku precyzyjne zestawienie wyników inwestycyjnych swoich portfeli.
Ważnym obszarem jest również zapewnienie ochrony inwestorów przed ryzykiem wprowadzenia w błąd działaniami marketingowymi pośredników i doradców inwestycyjnych, szczególnie kiedy są one przekazywane za pośrednictwem mediów społecznościowych lub za pośrednictwem influencerów oraz innych osób, które otrzymują wynagrodzenie czy też zachęty za takie działania. Obok tego stawia się działania edukacyjne, które mogą podnosić wiedzę finansową obywateli krajów Unii, niezależnie od ich wieku oraz pochodzenia społecznego i edukacji.
Istotnej aktywności oczekuje się również od administracji publicznej. Wskazuje się na potrzebę zmniejszenia obciążeń administracyjnych, poprawę dostępności produktów i usług dla zaawansowanych inwestorów indywidualnych, którzy mogą spełniać kryteria kwalifikowalności przewidziane dla osób zajmujących się zawodowo inwestowaniem. Elementem działań w tym zakresie może być również zacieśnienie współpracy nadzorczej w celu zapewnienia właściwego i skutecznego stosowania przepisów w spójny sposób w całej Unii oraz wspólne zwalczanie nadużyć finansowych.