Brexit miał wpływ na wiele obszarów życia w Wielkiej Brytanii oraz określenie nowych zasad współpracy z Unią Europejską. Jednym z tych obszarów są kwestie podejścia do zrównoważonego rozwoju i raportowania danych ESG. Dlatego tamtejszy rynek szuka pomysłów na dostosowanie się do potrzeb zgłaszanych przez inwestorów. Wielka Brytania początkowo zobowiązała się do wprowadzenia obowiązkowego ujawniania planów przejściowych od instytucji finansowych i spółek giełdowych podczas konferencji COP26 w 2021 r., zakładając rozpoczęcie sprawozdawczości w 2023 r., a następnie utworzyła grupę zadaniową TPT (Transition Plan Taskforce).
Inicjatywę tworzy szeroki katalog interesariuszy krajowych i zagranicznych. W szczególności należą do niej administracja publiczna, przedsiębiorstwa oraz środowisko akademickie. Celem ich działań jest opracowanie „złotego standardu”. Standard ten w szczególności dotyczy określenia zasad, jakie będą brane pod uwagę w procesie opracowywania strategii osiągnięcia zeroemisyjności i planów przejściowych.
Zdaniem twórców inicjatywy TPT istnieje duże zapotrzebowanie sektora prywatnego na ustandaryzowanie procesów zeroemisyjności i wysokiej jakości planów, które powinny prowadzić do podejmowania bardziej świadomych decyzji dotyczących sposobu alokacji kapitału.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem działań w styczniu 2022 r. FCA, czyli brytyjski nadzór, wprowadziła zasady dotyczące ujawniania przez spółki giełdowe, banki inwestycyjne oraz firmy zarządzające aktywami planów przejścia w ramach ujawniania informacji finansowych związanych z wytycznymi TCFD. W pierwszym roku wprowadzenia tych zasad obowiązuje podejście „complain or explain”. Raporty zgodnie z tymi założeniami powinny zostać opublikowane w tym roku. W okresie najbliższych dwóch lat FCA będzie korzystać z wyników TPT w celu weryfikacji przyszłych zasad ujawniania informacji dla spółek giełdowych i firm finansowych.
Warto podkreślić, że TPT współpracuje z międzynarodowymi organizacjami, które przygotowują wytyczne dotyczące ujawniania planów przejściowych, w tym z GFANZ (Glasgow Financial Alliance for Net Zero) i ISSB (International Sustainability Standards Board). Grupa zadaniowa będzie kontynuować rozpoczęte prace w celu opracowania szczegółowych zaleceń planu przejściowego odpowiednich do włączenia do ram regulacyjnych w Wielkiej Brytanii. W kontekście obecnych prób opracowania globalnego standardu raportowania ESG oczekuje się, że wiele krajów przyjmie podejście ISSB. Dlatego TPT należy postrzegać jako inicjatywę jurysdykcyjną Wielkiej Brytanii, która może doprowadzić do powszechnego stosowania w tym kraju standardu ISSB, a więc inaczej, niż będzie miało to miejsce w Unii, gdzie będzie obowiązywał standard ESRS (European Sustainability Reporting Standards).