Światowy Dzień Wody stanowi doskonałą okazję do zwrócenia szczególnej uwagi na kwestie znaczenia tego zasobu z perspektywy funkcjonowania świata, ale również w kontekście funkcjonowania rynków kapitałowych.
Jak wynika z danych Water Scarcity Clock, mamy do czynienia z rosnącym na całym świecie niedoborem wody. W ujęciu globalnym blisko 25 proc. ludzi mieszka na terenach dotkniętych deficytem wody. Taka sytuacja dotyczy wszystkich krajów, np. w Stanach Zjednoczonych aż 24 proc. ludzi mieszka na takich terenach. Natomiast w Polsce odsetek ten wynosi obecnie 15 proc. Sytuacja w naszym kraju jednak nie napawa optymizmem. Polska leży na terenie, gdzie ścierają się wpływy klimatu oceanicznego i kontynentalnego. Ilość opadów maleje w kierunku z zachodu na wschód, od oceanu w głąb kontynentu. Dlatego w krajach Europy Zachodniej w porównaniu z Polską opady są większe. W efekcie, wskutek różnych czynników, nasz kraj jest zagrożony deficytem wody.
Wraz ze wzrostem liczby ludności, rosnącą konsumpcją i idącym za tym uprzemysłowieniem w ciągu ostatnich 50 lat światowe zapotrzebowanie na wodę znacznie wzrosło. Zgodnie z danymi ONZ w skali świata w 2017 r. zużyto około 3678 mld metrów sześciennych wody. W stosunku do 1997 r. zapotrzebowanie to wzrosło o niespełna 300 mld metrów sześciennych. Jeżeli spojrzymy na zużycie wody ze względu na różne obszary, okazuje się, że 70 proc. wody zużywa się na potrzeby rolnictwa, 20 proc. w przemyśle i tylko 10 proc. na potrzeby bytowo-gospodarcze. Oczekuje się, że do 2050 r. w skali globalnej zapotrzebowanie na wodę wzrośnie o 55 proc. Ten wzrost będzie determinowany przede wszystkim przez wzrost liczby ludności i rosnące w szybkim tempie zapotrzebowanie na wodę wykorzystywaną w przemyśle oraz ilość wody potrzebnej do irygacji rozrastających się pól uprawnych.
Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań, które będą prowadzić do ograniczania wykorzystania wody w procesach najbardziej „wodochłonnych”, tak aby przede wszystkim zaspokoić potrzeby ludzi. Dlatego jedną z odpowiedzi na wyzwania w zakresie dostępności do wody mogą być działania podejmowane przez spółki na rynku kapitałowym i idące za tym indeksy giełdowe, które mają na celu szczególne wyróżnienie tych spółek.
Obliczany od 2008 r. przez jedną ze specjalistycznych firm indeksowych wskaźnik obejmuje największe spółki działające w światowym sektorze wodnym. Portfel indeksu tworzą akcje ośmiu spółek notowanych na największych giełdach na świecie. Zgodnie z przyjętymi założeniami do indeksu kwalifikowane są firmy działające w takich branżach, jak zaopatrzenie w wodę, uzdatnianie wody, oraz podmioty, których działalność jest ukierunkowana na globalny sektor wodny.