Woda jest w cenie

Wraz ze wzrostem liczby ludności, rosnącą konsumpcją i idącym za tym uprzemysłowieniem w ciągu ostatnich 50 lat światowe zapotrzebowanie na wodę znacznie wzrosło.

Publikacja: 11.04.2023 21:00

dr Tomasz Wiśniewski wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników, GPW

dr Tomasz Wiśniewski wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników, GPW

Foto: fot. mat. prasowe

Światowy Dzień Wody stanowi doskonałą okazję do zwrócenia szczególnej uwagi na kwestie znaczenia tego zasobu z perspektywy funkcjonowania świata, ale również w kontekście funkcjonowania rynków kapitałowych.

Jak wynika z danych Water Scarcity Clock, mamy do czynienia z rosnącym na całym świecie niedoborem wody. W ujęciu globalnym blisko 25 proc. ludzi mieszka na terenach dotkniętych deficytem wody. Taka sytuacja dotyczy wszystkich krajów, np. w Stanach Zjednoczonych aż 24 proc. ludzi mieszka na takich terenach. Natomiast w Polsce odsetek ten wynosi obecnie 15 proc. Sytuacja w naszym kraju jednak nie napawa optymizmem. Polska leży na terenie, gdzie ścierają się wpływy klimatu oceanicznego i kontynentalnego. Ilość opadów maleje w kierunku z zachodu na wschód, od oceanu w głąb kontynentu. Dlatego w krajach Europy Zachodniej w porównaniu z Polską opady są większe. W efekcie, wskutek różnych czynników, nasz kraj jest zagrożony deficytem wody.

Wraz ze wzrostem liczby ludności, rosnącą konsumpcją i idącym za tym uprzemysłowieniem w ciągu ostatnich 50 lat światowe zapotrzebowanie na wodę znacznie wzrosło. Zgodnie z danymi ONZ w skali świata w 2017 r. zużyto około 3678 mld metrów sześciennych wody. W stosunku do 1997 r. zapotrzebowanie to wzrosło o niespełna 300 mld metrów sześciennych. Jeżeli spojrzymy na zużycie wody ze względu na różne obszary, okazuje się, że 70 proc. wody zużywa się na potrzeby rolnictwa, 20 proc. w przemyśle i tylko 10 proc. na potrzeby bytowo-gospodarcze. Oczekuje się, że do 2050 r. w skali globalnej zapotrzebowanie na wodę wzrośnie o 55 proc. Ten wzrost będzie determinowany przede wszystkim przez wzrost liczby ludności i rosnące w szybkim tempie zapotrzebowanie na wodę wykorzystywaną w przemyśle oraz ilość wody potrzebnej do irygacji rozrastających się pól uprawnych.

Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań, które będą prowadzić do ograniczania wykorzystania wody w procesach najbardziej „wodochłonnych”, tak aby przede wszystkim zaspokoić potrzeby ludzi. Dlatego jedną z odpowiedzi na wyzwania w zakresie dostępności do wody mogą być działania podejmowane przez spółki na rynku kapitałowym i idące za tym indeksy giełdowe, które mają na celu szczególne wyróżnienie tych spółek.

Obliczany od 2008 r. przez jedną ze specjalistycznych firm indeksowych wskaźnik obejmuje największe spółki działające w światowym sektorze wodnym. Portfel indeksu tworzą akcje ośmiu spółek notowanych na największych giełdach na świecie. Zgodnie z przyjętymi założeniami do indeksu kwalifikowane są firmy działające w takich branżach, jak zaopatrzenie w wodę, uzdatnianie wody, oraz podmioty, których działalność jest ukierunkowana na globalny sektor wodny.

Obecnie indeks tworzą spółki z siedmiu krajów, przy czym 42 proc. udziału w jego portfelu mają spółki ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, po 15 proc. mają spółki z Wielkiej Brytanii i Francji. Pierwsza wartość Water Index w styczniu 2008 r. została określona na poziomie 100 pkt, zaś obecnie wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 210 pt. W ubiegłym roku „indeks wody” spadł o 16 proc. Od początku tego roku stopa zwrotu tego indeksu jest dodatnia i wynosi około 4 proc.

Warto dodać, że w ramach celów zrównoważonego rozwoju ONZ cel szósty odnosi się w szczególności do kwestii wody i zakłada, że podmioty, które zdeklarowały wsparcie tych zasad, powinny uwzględniać w swojej działalności kwestie czystej wody, dostępu do urządzeń sanitarnych oraz zapewnienia dostępności i zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi i sanitarnymi dla wszystkich. W kontekście rosnącego zużycia wody należy sobie więc uświadomić, jak ważną rolę może ona odgrywać w kontekście wspierania dobrobytu, eliminowania nierówności i radzenia sobie ze zmianami klimatycznymi.

Felietony
Tantiemy – sztuka zarabiania na cudzej kreatywności
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Felietony
Najgorętsza dekada od wojny
Felietony
Ślimacze tempo transpozycji
Felietony
Deregulacja? To nie takie proste
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Felietony
Omnibus – zamrażanie czasu
Felietony
Fundusze mogą rozwiązać dylematy inwestorów