W poszukiwaniu inwestycyjnych okazji

Bieżący rok nie rozpieszcza, szczególnie inwestorów na rynku giełdowym. Przeważająca większość indeksów traci na wartości, a to oznacza, że przeciętne stopy zwrotu z inwestycji w akcje są ujemne.

Publikacja: 20.09.2022 21:00

dr Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników, GPW

dr Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników, GPW

Foto: materiały prasowe

Nie oznacza to jednak, że na giełdach brakuje zupełnie inwestycyjnych okazji. Kiedy sięgniemy po zestawienie stóp zwrotu spółek giełdowych, okazuje się, że można trafić na rynkowe perełki, które osiągnęły w tym roku dodatnie stopy zwrotu. W ostatnim czasie można było trafić na wiele zestawień, które wskazywały listy spółek o wzroście kursów akcji przekraczającym często 100 proc.

Nie rozpieszcza inwestorów również oferta na rynku funduszy inwestycyjnych. Najlepszym wskaźnikiem pomiaru tego zjawiska jest liczba nowych ofert dostępnych na rynku. W ostatnich dwóch latach notowaliśmy setki nowych funduszy tematycznych. W tym roku trend ten w zasadzie zatrzymał się, jednocześnie wiele projektów zostało zamkniętych. Nie oznacza to jednak, że nic nie nie dzieje. Instytucje finansowe szukają nowych nisz, podążają za bieżącymi trendami i próbują dostosować ofertę do aktualnych potrzeb inwestorów.

Jednym z przykładów potwierdzających te zmiany jest uruchomiony w ostatnim czasie fundusz śledzący indeks obejmujący spółki z branży cyberbezpieczeństwa.

Zgodnie z przyjętymi założeniami indeks ma na celu śledzenie kursów akcji spółek, które są aktywnie zaangażowane w różne gałęzie branży cyberbezpieczeństwa. Kwalifikacja spółek do indeksu bazuje na analizie dwóch kryteriów. Po pierwsze, pod uwagę brane są obszary działalności spółki, w szczególności czy jej produkty lub usługi związane są z cyberbezpieczeństwem. Po drugie, weryfikuje się poziom uzyskiwanych przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wówczas do indeksu trafiają te spółki, których wynik finansowy w przeważającej części uzyskiwany jest z produktów/lub usług związanych z cyberbezpieczeństwem.

Twórcy indeksu oraz funduszu replikującego portfel indeksu wskazują, że ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi jest współcześnie standardem dla każdej organizacji, która opiera się na technologii informacyjnej, a inwestorzy coraz bardziej niepokoją się zagrożeniami cybernetycznymi dla ich inwestycji. Tylko w ostatnim czasie było głośno o cyberatakach na sieci portugalskiego operatora lotniczego czy firmy produkcyjne we Francji. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z usług firm chroniących przed takimi sytuacjami. Firmy zajmujące się ochroną w zakresie cyberbezpieczeństwa zapobiegają utracie cennych informacji, środków finansowych oraz w konsekwencji takich ataków kosztów związanych z powrotem do stanu wcześniejszego. To oznacza równocześnie wzrost przychodów spółek na rynku cyberbezpieczeństwa w 2022 r. do 159,80 mld USD. natomiast roczna stopa wzrostu w latach 2022–2027 powinna kształtować się na poziomie 13 proc. Znaczenie skutecznego zarządzania cyberbezpieczeństwem jest kluczowym czynnikiem długoterminowego sukcesu firmy, ponieważ jest to minimalny wymóg współczesnej gospodarki, która działa w schemacie naczyń połączonych.

Wartości indeksu zostały przeliczone wstecz do października 2013 r., kiedy indeks wynosił 100 punktów. Jego rekordowy poziom został zanotowany pod koniec ubiegłego roku – wówczas było to 550 punktów. Po spadku na początku tego roku poniżej 400 punktów na koniec sierpnia wskaźnik ten kształtował się na poziomie 407 punktów. Obecnie indeks tworzą akcje 44 spółek, z czego 70 proc. to spółki amerykańskie, na kolejnym zaś miejscu znajdują się spółki z Izraela z udziałem na poziomie 12 proc. oraz Japonii, których udział w indeksie wynosi 6 proc. Największą wagę w indeksie mają trzy spółki ze Stanów Zjednoczonych: Zscaler, Paolo Alto Network i Crowdstrike. W tym zestawieniu nie powinna w szczególności dziwić obecność firmy z Izraela, bo kraj ten jest jednym z liderów rozwiązań związanych z rynkiem cyberbezpieczeństwa.

O tym, czy nowy fundusz spotka się z zainteresowaniem inwestorów, przekonamy się w najbliższym czasie. O tym, że cyberbezpieczeństwo może być współcześnie priorytetem wskazywał m.in. raport firmy Bitdefender z początku tego roku. Według autorów raportu w trakcie najbliższych 12 miesięcy należy liczyć się ze wzrostem cyberataków sponsorowanych przez państwa, zwiększonej aktywności w zakresie wykorzystania złośliwego oprogramowania (ransomware) oraz bardziej inteligentne ataki związane z wykorzystaniem danych osobowych lub wymuszeń (phishing). Odpowiedzią na te zagrożenia mogą być firmy z branży cyberbezpieczeństwa, inwestycja zaś w ich akcje może być ciekawą formą lokaty kapitału.

Felietony
LSME – duże wyzwanie dla małych spółek
Felietony
Złoty wciąż ma potencjał do aprecjacji, ale w wolniejszym tempie
Felietony
Jak wspominam debiut WIG20
Felietony
Wszystko jest po coś i ma znaczenie
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Felietony
Znieczulica regulacyjna
Felietony
DORA – kluczowe wyzwania w zakresie odporności cyfrowej instytucji finansowych