Coś dokładnie dla inwestorek

W tym roku globalny fundusz inwestycyjny BlackRock wyraźnie stawia na kwestie społeczne w ramach swojej polityki inwestycyjnej.

Publikacja: 19.08.2022 21:00

dr Tomasz Wiśniewski wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników, GPW

dr Tomasz Wiśniewski wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników, GPW

Foto: materiały prasowe

Na początku roku w liście do akcjonariuszy Lary Fink, szef BlackRock, napisał, że firma ta będzie weryfikować potencjalne projekty inwestycyjne pod kątem tego, co dana korporacja robi, aby pogłębić więź z pracownikami oraz w jaki sposób zapewnia wystarczająco bezpieczne warunki pracy. Teraz przyszedł czas na wsparcie kobiet na rynku pracy.

Dlatego też BlackRock we współpracy z organizacją UN Women ogłosił plan, którego celem jest opracowanie strategii mobilizacji kapitału wsparcia możliwości ekonomicznych dla kobiet. Zgodnie z przyjętym planem, obydwa podmioty mają opracować model inwestowania biorący pod uwagę perspektywę płci. Wynikiem tych prac ma być budowa produktów inwestycyjnych, w przypadku których alokacja kapitału będzie dostosowana do realizacji celów specyficznych ze względu na kobiety.

W tak przyjętym projekcie BlackRock będzie miał za zadanie opracowanie strategii mobilizacji kapitału w celu wsparcia możliwości ekonomicznych kobiet. Natomiast UN Women ma dostarczyć wiedzę specyficzną ze względu na charakter projektu oraz wsparcie w zakresie danych i badań. Obydwa podmioty zadeklarowały wsparcie w zakresie promocji inwestycji dla kobiet.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, BlackRock zakłada uruchomienie pierwszych funduszy jeszcze do końca bieżącego roku. Katalog produktów ma zawierać szeroką gamę klas aktywów, regionów i stylów inwestowania, które mają zapewnić atrakcyjne i charakteryzujące się niskim ryzykiem stopy zwrotu. Dyrektorzy funduszu zwracają uwagę, że partnerstwo pomoże zaspokoić rosnący apetyt właścicieli aktywów na całym świecie, aby bardziej skoncentrować się na czynnikach „S” w ramach zagadnień ESG i rosnącym zainteresowaniu inwestowaniem w atrakcyjne tematy, które w przeszłości często zapewniały konkurencyjne stopy zwrotu.

Przedstawiciele UN Women traktują nowy projekt jako nie tylko specyficzną ofertę inwestycyjną dla kobiet. Ich zdaniem fundusze BlackRock powinny prowadzić również do tego, aby wszystkie kobiety mogły korzystać z podstawowych praw człowieka i uwolnić pełny potencjał gospodarczy i społeczny. Ich zdaniem takie podejście może być podstawą do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, ale to wymaga solidnych partnerów, zarówno instytucji publicznych, jak i instytucji finansowych.

Nowy projekt BlackRock może nieść ze sobą kilka korzyści. Na pewno będzie stanowił okazję do promocji idei różnorodności w świecie inwestorskim. Oferta funduszu może stanowić alternatywną formę lokaty kapitału dla szerokiego grona inwestorów szukających możliwości dywersyfikacji swoich portfeli. Wreszcie, może doprowadzić do popularyzacji tego podejścia wśród innych instytucji finansowych w ujęciu globalnym, jak również z perspektywy lokalnej.

Felietony
LSME – duże wyzwanie dla małych spółek
Felietony
Złoty wciąż ma potencjał do aprecjacji, ale w wolniejszym tempie
Felietony
Jak wspominam debiut WIG20
Felietony
Wszystko jest po coś i ma znaczenie
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Felietony
Znieczulica regulacyjna
Felietony
DORA – kluczowe wyzwania w zakresie odporności cyfrowej instytucji finansowych