Czasem zdarza się, że na rynku obserwujemy zaskakująco duże zmiany kursów akcji lub poziomu indeksów po wystąpieniu jakiegoś zdarzenia lub pojawieniu się informacji.
Wydaje się, że ostatnio na naszym parkiecie mieliśmy do czynienia właśnie z takimi przesadnymi ruchami cen. Jako przykłady mogą służyć Stalexport i Optimus.
W naszych warunkach, w przypadku silnych zmian kursów w reakcji na napływające na rynek nowe informacje, najczęściej pojawiają się dwa rodzaje wyjaśnień przyczyn takiej sytuacji. Pierwszy to działalność ?spekulantów?, którzy wykorzystują okazję do podgrzania lub zdołowania kursu. Drugi rodzaj argumentów sprowadza się do niezbyt odkrywczego stwierdzenia, wykorzystującego dość tajemniczą ze swej natury ?teorię odbicia?, mówiącą, że jeśli coś bardzo spadło, to musi wzrosnąć, a jeśli coś zdecydowanie zwyżkowało ? musi spaść.
Kwestia znaczących zmian cen jest jednak nieco bardziej skomplikowana i nie jest tylko polską specyfiką. Interesujących wniosków na ten temat dostarczają przeprowadzone w USA badania dotyczące reakcji inwestorów na nowe informacje. Wynika z nich, że często mylą się oni w ocenie ich wpływu na sytuację danej spółki lub rynku jako całości, niedoszacowując znaczenie danej informacji lub też reagując na nią przesadnie silnie. Po pewnym czasie dostrzegają swój błąd i starają się dostosować reakcje do nowej oceny sytuacji.
W praktyce wygląda to tak, że po podaniu informacji o niższych zyskach kurs akcji drastycznie spada, po czym powraca do ?rozsądnego? poziomu. Taki sam mechanizm działa w przypadku pojawienia się nadspodziewanie dobrych informacji.