Ostatni spadkowy tydzień jest, niestety, dobrym podsumowaniem równie słabego półrocza, które właśnie dobiegło końca. Ponad dwudziestoprocentowy spadek WIG-u i uplasowanie się TechWIG-u w czołówce najwięcej tracących indeksów może świadczyć o nastrojach inwestorów. Nie bez wpływu na taką sytuację są bardzo słabe wyniki spółek, jak również całej gospodarki.
Mijający tydzień obfitował w ciekawe wydarzenia rynkowe, takie jak publikacja danych makroekonomicznych i ważne informacje ze spółek. Do pierwszych można zaliczyć dane dotyczące wzrostu PKB za I kwartał br. w trzech krajach aspirujących do Unii Europejskiej i do niedawna zaliczanych do grupy najlepiej przygotowanych (obecnie o Polsce się już tego nie mówi). Chodzi oczywiście o Polskę, Czechy i Węgry. Dynamikę wzrostu PKB w naszym kraju każdy zna ? skromne 2,3% z tendencją spadkową, w Czechach wielkość ta wyniosła 3,8%, zaś u naszych bratanków znad Dunaju aż 4,4%. Wydaje się, że obecnie straciliśmy palmę pierwszeństwa i już nie gonimy Europy, lecz co najwyżej dotrzymujemy jej kroku.
W ostatnim okresie spółką, która przykuwała uwagę inwestorów, był niewątpliwie Elektrim. Wyjaśnienie sytuacji co do przyszłości spółki, a szczególnie jej najcenniejszego aktywu ? Ery GSM ? przyczyni się zapewne do uspokojenia nerwowej ostatnio atmosfery na tym walorze. Wydaje się, że na sobotnim WZA nie powinny zapaść żadne zaskakujące decyzje.
Dane makroekonomiczne nie zachęcają do otwierania długich pozycji ani na rynku akcji, ani obligacji. Szacunki ministra finansów, mówiące o wzroście gospodarczym w I półroczu na poziomie 1,5%, chociaż przesadnie pesymistyczne i mające na celu wymuszenie cięć budżetowych, oznaczające dynamikę PKB w drugim kwartale tylko około 0,7% negatywnie wpływają na nastroje na rynku, jak i bardzo silna waluta skutecznie zniechęcaja ostatnich śmiałków dysponujących dolarami lub euro do zamiany ich na złote. Nieunikniona rewizja budżetu i związane z tym zwiększenie podaży obligacji i bonów skarbowych działa jak płachta na byka. Dodatkowo, z punktu widzenia tych krajowych inwestorów indywidualnych, którzy pozostali na rynku, okres wakacyjny tradycyjnie sprzyja odpoczynkowi (w tym roku szczególnie zagranicznym wojażom), nie zaś przebywaniu w biurze maklerskim lub przed monitorem komputera.
Wydarzeniem tygodnia była obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Wydaje się, że był to najdogodniejszy moment do przeprowadzenia cięcia stóp ? przed okresem sezonowego spadku inflacji (w lipcu z uwagi na wysoką bazę możemy oczekiwać wielkości poniżej 6%). W dłuższym okresie ? do końca bieżącego roku ? obniżka może wpłynąć na pobudzenie aktywności gospodarczej, której może towarzyszyć wzrost popytu krajowego wywołany wypłatami rekompensat dla robotników przymusowych III Rzeszy zaległych waloryzacji.