1 stycznia 2014 r. – uchwalone przez parlament zmiany w pakiecie ustaw emerytalnych wchodzą w życie. Opublikowane w końcu roku badania opinii publicznej są dla rządu zaskakujące – ponad połowa Polaków, którzy wcześniej wybrali OFE, chce w nich pozostać.
18 kwietnia 2014 r. – piątkowa sesja na GPW znów rozpoczyna się na zielono. Mijający tydzień pokazał, że trwające od zakończenia zimy zwyżki na warszawskim parkiecie zamieniły się w zaskakującą hossę. Wszystko dzięki OFE, które mimo mniejszych wpływów ze składek cały czas inwestują w akcje polskich spółek, co dodatkowo pobudziło inwestorów zagranicznych.
23 maja 2014 r. – Sejm uchwalił zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Minister finansów, pytany, czy wprowadzone ulgi nie są czasem rodzajem prezentu dla wyborców, którzy pojutrze wybiorą przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, przekonywał, że chodzi wyłącznie o to, aby zmobilizować obywateli do oszczędzania w III filarze emerytalnym i wesprzeć IKE oraz IKZE.
5 listopada 2014 r. – jak informują eksperci rynku finansowego, zainteresowanie polskimi obligacjami spadło do niespotykanego w historii poziomu. Wszystko dlatego, że w ostatnich miesiącach to giełda dawała zarobić, a projekt budżetu na 2015 r. wyraźnie się nie spina. Rząd ma problemy z finansowaniem długu, ale stanowczo zapowiada, że nie zezwoli OFE na kupowanie obligacji Skarbu Państwa.
19 lutego 2015 r. – rząd przyjmuje projekt kolejnej zmiany w ustawie o IKE i IKZE. Zaakceptowane na posiedzeniu Rady Ministrów propozycje przewidują, że osoby, które w ramach trzeciego filaru emerytalnego nabędą obligacje skarbowe za co najmniej 10 tys. zł, otrzymają prawo do podwójnego odpisu od podatku dochodowego. Tymczasem agencje podają, że kolejne emisje rządowych papierów będą oprocentowane na rekordowo wysokim poziomie.