Ostatnia nowelizacja ustaw regulujących opodatkowanie dochodów osobistych i korporacyjnych przyniosła zmianę w zakresie ustalania momentu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji i innych papierów wartościowych dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dodanie krótkiego ustępu wzbudziło pewne wątpliwości, głównie w takim sensie, że rodzi pytanie o to, w jaki sposób zmodyfikuje on dotychczasowe zasady ustalania przychodów z tytułu transakcji papierami zdematerializowanymi.
Co się zmienia?
Zgodnie z niezmienionym art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych. Przepis ten zawsze budził pewne kontrowersje, przede wszystkim dlatego, że dla wielu podatników zapominających o zasadach przenoszenia tytułu własności wynikającego ze zdematerializowanych papierów wartościowych przychód należny miał powstawać jeszcze przed rozliczeniem transakcji. Jednocześnie przepis dawał innym podatnikom nadzieję, że odroczenie momentu uznania, iż przychód jest należny, pozwoli na odroczenie opodatkowania.
Fiskus niespecjalnie przejmował się wątpliwościami tej pierwszej grupy inwestorów, słusznie broniąc w swoich interpretacjach zasady, zgodnie z którą o powstaniu przychodu należnego (czyli jego formalnej i faktycznej wymagalności) możemy mówić dopiero po przejściu na nabywcę praw właścicielskich. Takie podejście jest również akceptowane przez orzecznictwo, choć w znacznej mierze koncentruje się na przypadkach związanych z papierami wartościowymi w formie materialnej. Jeśli natomiast chodzi o drugą grupę podatników, organy podatkowe walczyły głównie o uznanie, że podatnicy nie mogą modyfikować momentu powstania przychodów (np. poprzez zapis umowny), a przez to faktycznie odraczać terminu zapłaty podatku. Ponieważ drugi z problemów jest kluczowy dla interesów fiskusa, a orzeczenia sądowe były dla podatników korzystne, ustawę o PIT zmieniono w sposób zbieżny z interesami budżetu państwa.
Do 1 stycznia 2016 r. obowiązywać będzie zmodyfikowana zasada ustalania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych. Poprzez dodanie w art. 17 ustępu 1ab ustawodawca ustalił, że przychód z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych – choćby nie był jeszcze należny lub otrzymany (przyp. RM) – powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.
Jakich transakcji zmiana dotyczy?
Wprowadzona w przepisach zmiana odnosi się przede wszystkim do papierów w formie materialnej, w przypadku których umowa sprzedaży musi być wykonana dwutorowo: trzeba przenieść własność papierów wartościowych i ustalić sposób rozliczenia. To właśnie poprzez ustalenie sposobu rozliczenia w umowie strony mogły modyfikować moment wymagalności zapłaty – odraczać termin lub rozbijać cenę na raty. W wybranych sytuacjach takie rozwiązanie dawało sprzedającemu korzyści – wiedząc np., że w danym roku podatkowym ma inne dochody kapitałowe, podlegające opodatkowaniu w PIT-38, mógł odraczać moment powstania przychodu na ten rok podatkowy, w którym spodziewał się strat.