Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.12.2017 09:30 Publikacja: 24.12.2017 09:30
Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale
Foto: parkiet.com
Podkreślano zarazem, że nie wystarczy posiadać doskonałą wiedzę ekonomiczną czy też wiedzę związaną z dotychczasowymi kanonami prowadzenia polityki pieniężnej. Osoby mające wpływ na kształt polityki pieniężnej powinny również posiadać odpowiednie umiejętności o charakterze kulturowo-językowym. Tylko wtedy będziemy mieli do czynienia z kaznodzieją, czy też terapeutą, który wpływa skutecznie na nasze oczekiwania.
Mówił o tym między innymi antropolog, profesor Douglas Holmes. Według jego koncepcji powinniśmy zmienić pogląd na temat sposobu funkcjonowania gospodarki. Nie jest to bowiem bezduszna maszyna, którą można łatwo sterować, lecz organizm, w którym występują wahania nastrojów. Oczywiście takie podejście, szczególnie po kryzysie finansowym, staje się dziś popularne nie tylko wśród ekonomistów behawioralnych. Pojawiały się zresztą porównania kierujących polityką pieniężną do osób, które pełnią dziś funkcje swego rodzaju „szamanów". Chodzi tu o osoby, które nie interpretują zjawisk gospodarczych w sposób mechaniczny, ale mają również cechy psychologa potrafiącego poprawnie odczytać nastroje społeczne i wzbudzać zaufanie. Dzisiejszy „szaman" to również świetny mówca, który potrafi oczarować słuchaczy i przekonać do swojej wizji. Cóż, żyjemy w czasach, kiedy nie wystarczy posługiwać się jedynie akademickim językiem, nie zawsze wzbudza to zaufanie szerszego grona słuchaczy i nie wpływa skutecznie na zmianę ich nastrojów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W świecie, gdzie pieniądz nie lubi ciszy, a prawa autorskie mają coraz większe znaczenie, tantiemy jawią się jako niepozorna, lecz niezwykle interesująca forma dochodu pasywnego.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec marca w Londynie odbyła się konferencja inwestycyjna pod patronatem Schrodera, która zgromadziła ok. 150 osób związanych z rynkami inwestycyjnymi. Eksperci dyskutowali o przyszłości branży. Scenariuszy były dziesiątki, ale co do jednej rzeczy zgadzali się właściwie wszyscy – zmienność zostanie z nami na dłużej.
Dominującym tematem nadchodzącego sezonu zwyczajnych walnych zgromadzeń powinien być problem polityk równości płci. Niestety, niepewność zafundowana przez prawodawcę powoduje, że być może kwestia ta zostanie przesunięta na jesień i wiązać się będzie z koniecznością zwoływania nadzwyczajnych walnych zgromadzeń.
Deregulacja, czyli zmniejszenie regulacji prawnych, szczególnie w przypadku rynku kapitałowego, spotyka się z szerokim poparciem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W ubiegłym tygodniu weszła w życie dyrektywa Omnibus stop-the-clock, czyli regulacja mająca na celu przede wszystkim powstrzymanie stopniowego rozszerzania na kolejne podmioty obowiązków informacyjnych w zakresie zrównoważonego rozwoju wynikających z dyrektywy CSRD. Czas zamrożony został na dwa lata, aby przeprowadzić zmiany merytoryczne dotyczące zakresu podmiotowego i przedmiotowego raportowania ESG.
Aktualna hossa na rynku obligacji korporacyjnych jest wymagającą fazą rynku dla inwestorów indywidualnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas