Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale
Podkreślano zarazem, że nie wystarczy posiadać doskonałą wiedzę ekonomiczną czy też wiedzę związaną z dotychczasowymi kanonami prowadzenia polityki pieniężnej. Osoby mające wpływ na kształt polityki pieniężnej powinny również posiadać odpowiednie umiejętności o charakterze kulturowo-językowym. Tylko wtedy będziemy mieli do czynienia z kaznodzieją, czy też terapeutą, który wpływa skutecznie na nasze oczekiwania.
Mówił o tym między innymi antropolog, profesor Douglas Holmes. Według jego koncepcji powinniśmy zmienić pogląd na temat sposobu funkcjonowania gospodarki. Nie jest to bowiem bezduszna maszyna, którą można łatwo sterować, lecz organizm, w którym występują wahania nastrojów. Oczywiście takie podejście, szczególnie po kryzysie finansowym, staje się dziś popularne nie tylko wśród ekonomistów behawioralnych. Pojawiały się zresztą porównania kierujących polityką pieniężną do osób, które pełnią dziś funkcje swego rodzaju „szamanów". Chodzi tu o osoby, które nie interpretują zjawisk gospodarczych w sposób mechaniczny, ale mają również cechy psychologa potrafiącego poprawnie odczytać nastroje społeczne i wzbudzać zaufanie. Dzisiejszy „szaman" to również świetny mówca, który potrafi oczarować słuchaczy i przekonać do swojej wizji. Cóż, żyjemy w czasach, kiedy nie wystarczy posługiwać się jedynie akademickim językiem, nie zawsze wzbudza to zaufanie szerszego grona słuchaczy i nie wpływa skutecznie na zmianę ich nastrojów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
I połowa roku przyniosła wystromienie krzywej dochodowości na rynku amerykańskich obligacji skarbowych. Z jednej strony widać było lekką presję na spadek rentowności obligacji USA w sektorach do 10 lat. Z drugiej zaś strony obserwowaliśmy w przypadku papierów 30-letnich wzrost dochodowości i poważną próbę trwałego przebicia 5 proc.
Duża część spółek deklaruje, że o powołaniu w skład zarządu lub rady nadzorczej powinny decydować kompetencje, a nie płeć. Niestety, bardzo mała część stara się wdrożyć tę deklarację w praktyce, przez co wciąż utrwalana jest sytuacja, w której to płeć ma znaczenie decydujące.
W czerwcu na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Polski wiek Azji”, poświęcona perspektywom rozwoju współpracy gospodarczej i kulturowej między Polską a krajami azjatyckimi.
Wraz z wejściem w życie unijnej dyrektywy CSRD oraz przyjęciem dyrektywy CSDDD, zrównoważony rozwój, obejmujący łańcuchy dostaw, stał się nie tylko modnym słowem, lecz także obowiązującym prawem. Przepisy te skłaniają firmy do przeanalizowania sposobu zarządzania łańcuchami dostaw i nie bez powodu.
Jeszcze kilka lat temu skrót ESG pojawiał się głównie w raportach korporacyjnych i strategiach funduszy inwestycyjnych. Dziś przenika do codziennego języka biznesowego – a co najważniejsze – zaczyna mieć realne konsekwencje prawne i kontraktowe. Czy ESG to tylko chwilowa moda, czy może nowy obowiązek kształtujący relacje gospodarcze w Europie i Polsce?
Polska pnie się w górę, a jej rynek akcji nabiera rozpędu. Oto pięć powodów, dla których polski rynek warto wziąć pod uwagę, myśląc o inwestycjach.