Jarosław Janecki

Amazonifikacja inflacji

Coraz szybsze reakcje cen na zmiany sytuacji w otoczeniu, w połączeniu ze zjawiskiem unifikacji cen, mogą prowadzić do szybszych, globalnych zwyżek inflacji.

Niekonwencjonalność w polityce pieniężnej

W przypadku głębokiego spowolnienia aktywności gospodarczej pole manewru członków RPP jest dziś zdecydowanie bardziej ograniczone niż kilka lat temu.

Szamanizm banków centralnych

Kilka lat temu, gdy zastanawiano się nad tym, jakie cechy powinien posiadać kolejnych prezes Fedu, pojawiały się pomysły, że powinna to być osoba, która musi przekonać i nakłonić wszystkich słuchaczy do myślenia w sposób, który będzie odpowiadał celom Fedu.

Historyczne reformy rynku pracy we Francji

Nie ma wątpliwości, że w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z wyjątkowo złą sytuacją na rynku pracy w całej Unii Europejskiej. Tym bardziej zatem warto się przyjrzeć, w jaki sposób i jakie reformy rynku pracy wprowadzają niektóre rządy w UE. Najbardziej aktualny jest przykład Francji.

Jaką ścieżką podążą stopy procentowe w naszym kraju

Pierwszych podwyżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej można oczekiwać wiosną przyszłego roku. Do jakiego poziomu zawędruje oprocentowanie?

Podstawowy scenariusz dla Polski jest pozytywny, ale bardziej niepewny niż w ostatnich latach

Polska gospodarka znajduje się w fazie ożywienia gospodarczego. Pozytywny scenariusz makroekonomiczny w przyszłym roku jest bardzo prawdopodobny. Ale skala ryzyk dla wzrostu PKB oraz inflacji jest znacznie większa niż w ostatnich latach.

Perspektywy inflacji

W ostatnich miesiącach problem inflacji w Europie czy też w Stanach Zjednoczonych nie znajdował się w kręgu zainteresowania inwestorów. Jednak z każdym miesiącem oczekiwania jej wzrostu będą coraz częstszym tematem dyskusji. Presja inflacyjna powinna narastać w różnym stopniu w różnych zakątkach świata.