Zadanie syndyka polega na przeprowadzeniu postępowania zmierzającego do zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Syndyk zobowiązany jest do sumiennego wykonywania obowiązków.
Z różnych regionów Polski płyną sygnały o tym, że syndycy domagają się od członków kas znajdujących się w upadłości dokonywania wpłat z tytułu dodatkowej odpowiedzialności członkowskiej.
Okazuje się jednak, że te wezwania mogą być bezpodstawne, a nawet bardzo kłopotliwe dla samych syndyków. Dodatkowa odpowiedzialność uregulowana jest w ustawie o SKOK z 2009 r. w art. 26 ust. 3, który stanowi, że odpowiedzialność członków kas za ich straty może zostać podwyższona w statucie do podwójnej wysokości wpłaconych udziałów. Kwota dodatkowej odpowiedzialności członkowskiej może być, za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego, doliczona do funduszy własnych SKOK, dlatego większość kas zdecydowała się zamieścić w swoich statutach taki zapis.
Tyle tylko, że w większości przypadków KNF nie wydała takiej zgody. Powstało więc pytanie: skoro w danej kasie kwota dodatkowej odpowiedzialności członkowskiej nie stała się częścią jej funduszy własnych, to czy może ona stać się źródłem pokrycia straty?
Powstaje także kolejne pytanie, czy – skoro pokrycie straty spółdzielni z dodatkowej odpowiedzialności jest dodatkową dobrowolną „zrzutką" członków kasy w celu zapewnienia kontynuacji jej działalności (normalnie członek spółdzielni uczestniczy w pokrywaniu jej strat do wysokości zadeklarowanych udziałów) – to czy syndyk masy upadłości w ogóle może zastąpić członków w podjęciu takiej decyzji i czy może to zrobić, skoro SKOK w upadłości, definitywnie zaprzestała już świadczenia usług na rzecz członków?