Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.12.2024 11:42 Publikacja: 11.01.2024 21:14
Foto: Adobe Stock
Aspekty podatkowe zajęły czołowe miejsce pod względem ryzyk, które wzrosły. Na kolejnych miejscach plasują się działy regulacyjne i finansowe, a listę zamyka technologia, rozumiana jako brak odpowiednich nakładów na rozwój systemów niezbędnych do dostosowania się do zmieniającej się sytuacji prawno-biznesowej – wynika z najnowszego badania EY.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Praktycznie wszyscy inwestorzy wykorzystują informacje niefinansowe. Ponad trzy czwarte z nich uważa, że firmy nie przekazują im wystarczająco dokładnych danych.
Nie jest dobrze. Mamy globalny kryzys zaufania w sprawozdawczości korporacyjnej.
Oczekiwania wobec biznesu i rządzących co do ESG są w Polsce mniejsze niż na świecie, także wśród inwestorów giełdowych. A rozdźwięk między społecznymi oczekiwaniami a oceną działań jest większy.
W ostatnich latach o ESG mówiło się bardzo dużo. W obliczu narastających zawirowań geopolitycznych i makroekonomicznych kwestie zrównoważonego rozwoju dla wielu firm przestają być priorytetem - wynika z badania Bain & Company.
Przedsiębiorstwa w Polsce doświadczyły wzrostu kosztów działalności i musiały sobie z nimi radzić, często odkładając inwestycje w ICT. Czy ograniczając wydatki na ten cel firmy postępowały racjonalnie?
Do 6 lipca państwa członkowskie miały zaimplementować postanowienia dyrektywy CSRD. Polska ustawa wciąż nie jest gotowa, a projekt, który się pojawił, wzbudza wątpliwości. Jedno jest pewne: przed spółkami i audytorami trudny czas.
Dla europejskich przedsiębiorstw zrównoważony biznes jest raczej przykrym obowiązkiem niż długoterminową szansą na rozwój. To krótkowzroczne, niebezpieczne podejście - przestrzegają eksperci.
Praktycznie wszyscy inwestorzy wykorzystują informacje niefinansowe. Ponad trzy czwarte z nich uważa, że firmy nie przekazują im wystarczająco dokładnych danych.
Nie jest dobrze. Mamy globalny kryzys zaufania w sprawozdawczości korporacyjnej.
Oczekiwania wobec biznesu i rządzących co do ESG są w Polsce mniejsze niż na świecie, także wśród inwestorów giełdowych. A rozdźwięk między społecznymi oczekiwaniami a oceną działań jest większy.
Robeco, firma specjalizująca się w zarządzaniu aktywami, ogłosiła uruchomienie nowej rodziny indeksów mających zapewnić inwestorom ekspozycję na spółki podejmujące działania na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla, łagodzenia zmian klimatycznych oraz inwestycji w celu ograniczenia zmian w tym zakresie.
Kogo będzie dotyczyć standard tematyczny E3
Według (nieco stronniczej) analizy Forrester dla Diligent, przeciętna amerykańska firma oszczędza około 170 tysięcy euro rocznie, korzystając z oprogramowania ESG (takiego jak Diligent, rzecz jasna). Ale co, jeśli moja firma nie jest ani przeciętna, ani amerykańska?
Współcześnie nie zastanawiamy się, czy narzędzia IT mogą wspierać codzienną pracę, procesy zarządcze i sprawozdawcze, bo widzimy, że automatyzacja ze względu na złożoność procesów, operacji międzynarodowych i różnych wymogów prawnych jest koniecznością, ale w jaki sposób.
W ostatnich latach o ESG mówiło się bardzo dużo. W obliczu narastających zawirowań geopolitycznych i makroekonomicznych kwestie zrównoważonego rozwoju dla wielu firm przestają być priorytetem - wynika z badania Bain & Company.
Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI, będzie gościem Dariusza Wieczorka w dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu”. Rozmowa o 12.00.
Zdaniem analityków biura akcje przetwórcy aluminium są niedowartościowane. W najnowszym raporcie wycenili je na 1000 zł wydając zalecenie „kupuj”.
Na rynkach akcji nastroje słabną. Indeks polskich spółek w godzinach porannych traci nawet 1 proc.
Producent gier rozpoczął analizę jednego z projektów, co może skutkować potrzebą dokonania odpisu. Chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych.
Spółka przeniosła swoje notowania z NewConnect. Planuje dalszy rozwój biznesu w branży kosmetycznej.
Margines mocy Niemiec, czyli ilość dostępnej energii elektrycznej wystarczająca na pokrycie zapotrzebowania, spada w tym tygodniu do najniższego jak dotąd poziomu tej zimy, ponieważ niska prędkość wiatru i chłodniejsza pogoda obciążają system elektroenergetyczny.
Zarząd nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z przedstawicielami administracji rządowej, Agencji Rozwoju Przemysłu ani jakimkolwiek innym podmiotem, w sprawie dalszego funkcjonowania firmy – informuje spółka w komunikacie.
Projekt petrochemiczny Olefiny III kończy swój żywot. Na jego gruzach będzie realizowane przedsięwzięcie o nazwie Nowa Chemia. W przeciwieństwie do poprzedniego ma być rentowne. Nowy zakład ruszy najwcześniej w 2030 r.
Niemal cały dzień wskaźnik największych firm pozostawał pod kreską spadając przejściowo do 2288 pkt. Przed 16.00 wybił się na plus i po godzinie przeciągania liny zamknął się zyskując skromne 0,07 proc.
Jednym z najciekawszych rynkowo aspektów wyborów w USA będzie to, czy akcjom chińskim uda się uniknąć losu z lat 2018–2021.
Nowym wskaźnikiem referencyjnym w Polsce, ma być indeks z rodziny WIRF- zdecydowano.
– Prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę, abyśmy trzymali się marca 2025 r. jako początku dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Nie wiem, dlaczego to zrobił – mówi w rozmowie z „Parkietem” dr Ludwik Kotecki, członek RPP.
Nowe wieści od handlowego przedsiębiorstwa wlały nieco optymizmu w serca inwestorów. Na jak długo wystarczy paliwa?
Podaż przeważała przez większą część wtorkowego handlu w Warszawie, ale ostatnie słowo należało do kupujących.
Rada Przedsiębiorczości apeluje o aktywne działania na rzecz ochrony rynku finansowego.
Producent gier nie zbierze zaplanowanych 350 mln zł. Inwestorów to nie zaskoczyło. I tak nie wierzyli, że spółka pozyska więcej kapitału, niż jest warta na rynku.
Niedawno „Parkiet” opublikował artykuł pióra Vereny Ross, przewodniczącej ESMA, czyli Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.
Wybór Donalda Trumpa na nowego prezydenta USA wyraźnie schłodził rynek złota. W październikowym szczycie za uncję płacono nawet 2790 dolarów, natomiast w połowie listopada cena spadała nawet do 2537 dolarów. We wtorek za uncję płacono 2690 dolarów, czyli o 30 proc. więcej niż na zamknięciu 2023 r. Czy w przyszłym roku inwestorzy dalej będą sobie wyrywać złoto z rąk, czy też stanie się ono gorącym ziemniakiem?
Notowania akcji Columbusa szły w dół nawet o ponad 20 proc. Kursy innych spółek z branży fotowoltaicznej także dużo traciły. Co się stało?
Po wyborach rosły rentowności obligacji USA w obawie przed podbiciem ścieżki inflacji przez Trumpa. Poszły w dół, ale obawy mogą wrócić.
Dzięki umowie dystrybucyjnej ze słowackim Biodrug producent leków zyska pełny dostęp do czterech nowych rynków – Austrii, Węgier, Czech i Słowacji.
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają. Wzrostowi liczby transakcji ma sprzyjać przede wszystkim luźniejsza polityka regulacyjna, którą będzie prowadziła nowa administracja w Waszyngtonie.
– Hybrydowe instalacje OZE z magazynami energii mogą sprostać wyzwaniu ujemnych cen. Rozwiązania wymagają nieplanowane wyłączenia fotowoltaiki. Jesteśmy gotowi współtworzyć regulacyjne ramy dla dalszego stabilnego rozwoju zielonej energii w Polsce – mówi Fabian Gaus, prezes GoldenPeaks Capital.
Grupa kapitałowa produkująca obuwie specjalistyczne musi zmienić sposób działania – uważa prezes Radosław Rogacki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas