Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 17:42 Publikacja: 23.03.2023 21:29
Piotr Biernacki wiceprezes SEG-u
Foto: materiały prasowe
SEG poprzez Komitet Zrównoważonego Rozwoju chce brać udział m.in. w opiniowaniu projektów przepisów oraz innych inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz wesprzeć kompetencyjnie działania edukacyjne i informacyjne Stowarzyszenia. Przewodniczącym Komitetu został wiceprezes SEG Piotr Biernacki.
– W ostatnich kilku latach w coraz większym stopniu moja rola w SEG była związana z nowymi obowiązkami dla spółek wynikającymi z licznych przepisów dotyczących zrównoważonego rozwoju. W jeszcze większym stopniu będę mógł pomagać spółkom, prowadząc prace Komitetu. Wierzę, że umożliwi to nie tylko przekazywanie polskim przedsiębiorstwom informacji o nadchodzących przepisach unijnych, ale też pozwoli na zwiększenie naszego wpływu na kształt tych regulacji. ESRS-y, czyli europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju, które współtworzę w ramach działającej przy EFRAG Sustainability Reporting TEG, to tylko jeden z tematów, którym będzie zajmował się Komitet. Przed nami także nadchodząca rewizja unijnej taksonomii i kolejne wyzwania regulacyjne – skomentował Piotr Biernacki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dla wielu podmiotów, z którymi rozmawiamy, kwestie ESG są ważne dla właściciela, inwestora, pracowników, kontrahentów czy instytucji finansowych. Czasami są wpisywane w zamówienia, przetargi – mówi Łukasz Głuch, partner PwC Polska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Aż o 80 proc. zmniejszy się liczba firm objętych regulacjami unijnej dyrektywy CSRD, których zasięg zostanie ograniczony do największych przedsiębiorstw.
61 proc. objętych obowiązkiem raportowania przedsiębiorstw w Polsce spełnia wymogi dyrektywy CSRD, a kolejne 31 proc. deklaruje, że zrobi to w ciągu roku. Najczęściej narzekają na wysokie koszty związane z wdrażaniem nowych standardów.
Oprócz korzyści i szans, wynikających z wdrażania europejskich standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, firmy dostrzegają istotne koszty i zagrożenia. Niektóre uważają nawet, że dziś te drugie przewyższają pierwsze.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Giełdowe spółki narzekają przede wszystkim na trudności w pozyskaniu danych dotyczących emisji CO2. Dużym wyzwaniem jest też brak praktyk rynkowych w zakresie ESG oraz ogrom niezbędnych do pozyskania informacji.
Praktycznie wszyscy inwestorzy wykorzystują informacje niefinansowe. Ponad trzy czwarte z nich uważa, że firmy nie przekazują im wystarczająco dokładnych danych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas