Ogłoszenie Europejskiego Zielonego Ładu oraz głównych celów długofalowej polityki klimatycznej Unii Europejskiej wywołało konieczność przewartościowania strategii największych firm, w tym całego sektora finansowego. Kolosalne znaczenie będzie mieć także implementacja kolejnych regulacji, takich jak taksonomia, czy szczególnie ważnej dla banków dyrektywy SFDR. Wpłyną one zarówno na długofalowe plany rozwoju firm, jak i ich codzienną działalność.
Czytaj więcej
Naturalne są głosy mówiące o konieczności wdrożenia standaryzacji ratingów ESG. Z pewnością oczekują tego również inwestorzy.
Ponadto, niebawem należy spodziewać się wdrożenia dyrektywy CSRD, która nałoży na przedsiębiorstwa więcej obowiązków z zakresu raportowania pozafinansowego oraz rozszerzy listę podmiotów i obszarów nim objętych.
– Nie można też zapominać o istotnym wpływie rosnących oczekiwań różnych grup interesariuszy, w tym konsumentów, na podejmowanie przez przedsiębiorstwa działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, co buduje silny trend wspierający zieloną transformację – dodaje Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.
Koło zamachowe zmian
Podmioty z sektora finansowego pełnią w tym procesie bardzo ważną rolę. Z jednej strony same stanowią przedmiot regulacji. Powinny ograniczać swój negatywny wpływ na otoczenie oraz raportować podejmowane w tym zakresie aktywności i ich efekty. Z drugiej strony są kołem zamachowym przemian, ograniczając finasowanie „brudnych" inwestycji i rozwijając ofertę wspierającą projekty przyjazne środowisku i odpowiedzialne społecznie.