Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Piotr Woźny, prezes ZE PAK.
Należący do grupy zbudowanej przez Zygmunta Solorza Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin, na którego nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy nie wpuszczono dziennikarza „Pulsu Biznesu”, przyznał się formalnie do naruszenia zasad Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW. Dobre Praktyki to kodeks zachowań firm publicznych opracowany przez Giełdę Papierów Wartościowych.
ZE PAK naruszył punkt 4.4. Dobrych Praktyk, który mówi, że „Przedstawicielom mediów umożliwia się obecność na walnych zgromadzeniach”.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółki dystrybucyjne będące częścią grup energetycznych, zgodnie z założeniami pakietu antyblackoutowego powinny ściślej współpracować z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Spółki są wobec tego zdystansowane.
Podstawowy pomysł transformacji spółek energetycznych za czasów PiS ostatecznie trafił do kosza. Rząd jednak widzi problem utrzymania w systemie stabilnych źródeł energii i ma nowy pomysł.
Polska Grupa Energetyczna chce, aby Komisja Europejska pozwoliła na zwolnienie z systemu zakupu uprawnień do emisji CO2 elektrowni konwencjonalnych, które służą jako stabilizatory systemu energetycznego. Co więcej spółka chce podnieść limit pracy takich elektrowni.
Spółki energetyczne systematycznie zwiększają inwestycje w sieci. W poprzednim roku było to ponad 14 mld zł. W kolejnych latach może być jeszcze więcej.
Plany rządu dotyczące powstania stref rozwoju powinny przyspieszyć. Tego chce ministerstwo klimatu i środowiska. Na szali kolejne środki z KPO.
Polska Grupa Energetyczna przedłożyła Komisji Europejskiej uwagi dotyczące funkcjonowania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) w ramach planowanej rewizji unijnej dyrektywy. Spółka chce rozszerzenia możliwości wyłączenia elektrowni konwencjonalnych z konieczności zakupu uprawnień EU ETS.