Kolejna miotła w zarządzie. Prezes Enei może odejść jeszcze dzisiaj

Prezes Enei, drugiego co do wielkości koncernu elektroenergetycznego, Paweł Majewski ma zostać w piątek odwołany ze stanowiska. Na giełdzie nazwisk jest wyraźny faworyt, który może go zastąpić.

Publikacja: 02.02.2024 13:02

Paweł Majewski, prezes zarządu Enei

Paweł Majewski, prezes zarządu Enei

Foto: rp.pl

Po zamianie składu rady nadzorczej w Enei, do której doszło we wtorek 30 stycznia, nowa rada ma odwołać Pawła Majewskiego z pełnienia przez niego funkcji, a decyzję może podjąć jeszcze w piątek 2 lutego.

W skład rady, która podejmie tę decyzję wchodzą: Ewa Bagińska (przewodnicząca) Piotr Szymanek, Monika Starecka, Michał Gniatkowski, Zbigniew Szymczak, Mariusz Pliszka, Mariusz Damasiewicz, Tomasz Lis, Mariusz Romańczuk, a także Agata Michalska-Olek. Do wymiany połowy członków rady doszło we wtorek. 

Po decyzji o rezygnacji z dalszej współpracy z Pawłem Majewskim, rada oddeleguje do pełnienia obowiązków jedną z osób, która wchodzi w skład rady. Niewykluczone, że będzie to Ewa Bagińska. Rada następnie ma podjąć decyzję o rozpisaniu postępowania konkursowego na nowego prezesa. Niemniej premier Donald Tusk w styczniowym wywiadzie telewizyjnym dla trzech głównych stacji, powiedział, że w przypadku spółek strategicznych (a do grona takich można zakwalifikować Eneę) niezależnie od konkursów może spodziewać się rekomendacji. O taką stara się obecnie faworyt w wyścigu o fotel prezesa Enei Grzegorz Kinelski. Jest on obecnie członkiem zarządu francuskiej firmy energetycznej działającej w Polsce, Grupy Veolia.

Czytaj więcej

Enea chce milionów za nietrafioną inwestycję w Ostrołęce

Paweł Majewski został powołany na stanowisko prezesa Enei w kwietniu 2022 r. Wcześniej sprawował funkcję prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Jeszcze wcześniej był prezesem Grupy Lotos, wiceprezesem zarządu Huty Stalowa Wola, członkiem zarządu w DO & CO Poland oraz prezesem zarządu Airport Cleaning Service. Przed laty pełnił także funkcje dyrektorskie m.in. w PETROLOT (Orlen Aviation) oraz w PGNiG TERMIKA. Miał on po kolei tracić funkcje prezesa Lotosu i następnie PGNiG w związku z jego odmiennym, krytycznym zdaniem dotyczącym procesu fuzji odpowiednio najpierw w Lotosie, a później w PGNiG, kiedy to Orlen kierowany przez Daniela Obajtka wchłonął gazowego giganta.

Kolejne rady nadzorcze Polskiej Grupy Energetycznej oraz Tauronu, a więc pozostałych spółek elektroenergetycznych mogą odbyć się w przyszłym tygodniu. Wówczas za dotychczasową pracę nowe rady mają podziękować odpowiednio prezesowi PGE Wojciechowi Dąbrowskiemu oraz prezesowi Pawłowi Szczeszkowi w Tauronie.

Czytaj więcej

Politycy podkręcą w tym roku wymianę giełdowych prezesów
Energetyka
EC Będzin znów na fali. Pomogła zapowiedź o końcu węgla
Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie
Energetyka
Redukcje mocy w OZE wyzwaniem dla Grenevii