Zarząd Rafako zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy z porządkiem obrad obejmującym m.in. bezwarunkowe uchwały konwersyjne dla wierzycieli układowych Rafako. Zdaniem Rafako to kluczowe zgromadzenie, które ma dać zielone światło dla konwersji długu firmy na akcje.
Przerwa w obradach
Jednak decyzji podczas walnego zgromadzenia zaplanowanego na 14 listopada najprawdopodobniej nie będzie. – Biorąc pod uwagę aktualny status uzyskiwania zgody w formie Wspólnego Stanowiska Obligatariuszy, od której zależy sposób głosowania przez PBG (26,4 proc. akcji Rafako) nad zaproponowanymi przez zarząd Rafako projektami uchwał, PBG zamierza zgłosić propozycję ogłoszenia przerwy w obradach NWZA Rafako. W tej sytuacji jest to jedyne możliwe i uzasadnione prawnie rozwiązanie – czytamy w stanowisku PBG.
Brak kandydata do rady nadzorczej
Poza uchwałami konwersyjnymi i zmianą w zakresie emisji obligacji zamiennych dla Agencji Rozwoju Przemysłu, w porządku obrad NWZA Rafako znalazł się również punkt dotyczący zmian w radzie nadzorczej spółki. – Jednak do chwili obecnej PBG nie zgłoszono żadnych kandydatur na członka rady nadzorczej Rafako. W ostatnim czasie spółka Rafako komunikuje swoim interesariuszom, że dalsze jej losy zależą przede wszystkim od pozytywnego głosowania bezwarunkowych uchwał konwersyjnych, będących jedynie elementem prowadzonego wobec spółki procesu inwestorskiego i trwającego od dłuższego czasu procesu restrukturyzacji – podkreślają obligatariusze PBG.
Proces inwestorski w kropce
Co ważne obligatariusze PBG tak jak inni interesariusze Rafako, np. główni wierzyciele, uzależniali swoje zgody na konwersję długu na akcje od realizacji procesu inwestorskiego w Rafako, będącego gwarancją przetrwania spółki w perspektywie długoterminowej. Takie stanowisko prezentowane przez kluczowych interesariuszy Rafako można potwierdzić m.in. w publikowanych ostatnio przez spółkę raportach bieżących, jak na przykład tym z początku listopada br. o zawarciu tzw. umowy standstill z instytucjami finansującymi Rafako.
Z komunikatu PBG opublikowanego 31 października br. wynika, że spółka PBG otrzymała pismo Inwestora odnoszące się do jego woli dalszej realizacji transakcji obejmującej w szczególności nabycie posiadanego przez PBG bezpośrednio oraz pośrednio pakietu akcji spółki Rafako, które podlega obecnie analizie. Do 30 października PG Energy miało wyłączność negocjacyjną na zakup akcji Rafako udzieloną przez PBG w restrukturyzacji w likwidacji. Z informacji PBG wynika, że PG Energy złożyła nową, zmodyfikowaną ofertę do spółki PBG. Teraz, wykonujący władztwo korporacyjne nad PBG, Obligatariusze PBG analizują ofertę.