Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
PGE Gryfino 2050, spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej, poinformowała kilka dni temu, że przekazanie inwestycji do eksploatacji dwóch bloków gazowych o mocy 700 MW każda w elektrowni Dolna Odra opóźni się. Datę tę przesunięto z 11 grudnia 2023 r. na nie później niż 30 kwietnia 2024 r. Nowa inwestycja miała wejść do dyspozycji operatora systemu energetycznego, a więc Polskich Sieci Elektroenergetycznych, z początkiem 2024 r.
Spółka ma zawarty z PSE kontrakt mocowy, za jego niedotrzymanie są kary finansowe – i takowe spotkają spółkę, z czym pogodziła się już PGE. – Zgodnie z umową bloki gazowe w Gryfinie powinny być w dyspozycji PSE od 2 stycznia 2024, czyli pierwszego dnia roboczego w 2024 r. W przypadku niedotrzymania tego terminu naliczona zostanie kara umowna, której wysokość wynika z zapisów ustawy o rynku mocy – informuje nas PGE. Aukcję w ramach rynku mocy dla tej inwestycji spółka wygrała pod koniec 2019 r. Kontrakt dotyczy 17 lat, a cena maksymalna za energię sięgnęła blisko 270 zł/kW/rok.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Polski. Elementem tego pakietu będą wytyczne zmian w prawie, a także rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.