Grunty o niskiej jakości będą mogły być dzierżawione pod inwestycje związane z OZE, przede wszystkim fotowotaikę. Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi (MRiRW) przygotowało nowelizację ustawy, która – zdaniem ekspertów – w połączeniu z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o OZE może faworyzować dużą państwową energetykę kosztem innych.
– to kwota czynszu za dzierżawienie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nieruchomości pod instalacje fotowoltaiczne do 2032 r
Uproszczenie przepisów
Obecna ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (SP) będących we władaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nie daje możliwości bezprzetargowego wydzierżawiania gruntów rolnych spółkom czy grupom kapitałowym, które zajmują się produkcją OZE. Ma to się zmienić na bazie projektowanej przez MRiRW noweli tej ustawy. Projekt ten zakłada rozszerzenie katalogu nieruchomości wyłączonych spod działania podstawowej zasady gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Rozszerzenie katalogu ma dotyczyć nieruchomości rolnych, w skład których wchodzi co najmniej 70 proc. nieużytków lub użytków klasy VI, które są wydzierżawiane na cele związane z pozyskiwaniem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Już na bazie noweli OZE z 2021 r. umożliwiono spółkom kapitałowym, prowadzącym działalność w zakresie produkcji energii OZE (głównie państwowe firmy) dzierżawę terenów od KOWR.
– wielkość gruntów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, które potencjalnie mogą być wykorzystane na potrzeby OZE.
Spółki zainteresowane
Jeszcze w 2019 r. list intencyjny w tej sprawie z KOWR zawarła Enea. Efektem miała być budowa wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych. Od tamtego czasu Enea prowadziła analizy potencjalnych gruntów. Jednak od ubiegłego roku sprawa stanęła w miejscu w związku z krytyką wspomnianej ustawy OZE z 2021 r. przez branżę. Tauron z kolei jest zainteresowany zmianami w prawie, jeśli tylko ułatwią pozyskanie gruntów. Spółka córka, Tauron Zielona Energia, byłaby wówczas zainteresowana dzierżawą nieużytków. Czeka ona na wyklarowanie się przepisów. Koncerny zdają sobie sprawę z niedoskonałości obecnych przepisów i czekają.