Przemysł stawia na własną energię

Właściciele zakładów przemysłowych w obliczu rosnących cen prądu rewidują swoje strategie i budują własne źródła energii.

Publikacja: 29.01.2020 05:00

Część energii z opalanej gazem elektrociepłowni na terenie płockiej rafinerii zasila zakłady PKN Orl

Część energii z opalanej gazem elektrociepłowni na terenie płockiej rafinerii zasila zakłady PKN Orlen, a reszta płynie do krajowej sieci.

Foto: materiały prasowe

Rosnące ceny prądu i konieczność redukcji  emisji gazów cieplarnianych skłaniają firmy przemysłowe do rewizji swoich strategii w obszarze energetyki. Wiele z nich szuka możliwości dalszego obniżania zużycia energii, np. poprzez poprawę efektywności procesów produkcyjnych. Część zastanawia się ponadto nad zmianą paliwa w już istniejących przyzakładowych elektrociepłowniach na bardziej przyjazne środowisku. Jeszcze inne decydują się na rozbudowę własnego zaplecza energetycznego, by w ten sposób zmniejszyć zależność od zewnętrznych dostaw prądu i zredukować koszty.

Zwiększyć bezpieczeństwo

Elektrownie przemysłowe w 2019 r. odpowiadały za 6 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej nad Wisłą. Wytworzyły w sumie niemal 10,2 terawatogodziny (TWh) prądu, czyli o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Dla porównania, to niewiele mniej, niż wyprodukowały w tym czasie wszystkie zawodowe siłownie gazowe, (12 TWh) i niewiele poniżej tego, ile energii sprowadziliśmy z zagranicy (11,5 TWh). Przemysł od lat jest ważnym elementem krajowego systemu energetycznego, a obecnie – w obliczu wyzwań, przed jakimi stoi polska energetyka – stał się też istotnym partnerem dla spółek energetycznych do realizacji wspólnych przedsięwzięć.

Na budowę własnych mocy decydują się przede wszystkim duże zakłady przemysłowe. Największą inwestycją w tym obszarze w ostatnich latach była budowa elektrociepłowni opalanej przyjaznym dla środowiska gazem ziemnym przez PKN Orlen na terenie płockiej rafinerii. Część wytworzonej energii elektrycznej pobiera koncern, a reszta płynie do krajowej sieci, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne odbiorców przemysłowych w centralnej części kraju. Z kolei wytworzona para w całości zasila fabryki Orlenu oraz lokalnych odbiorców. Podobny blok paliwowego giganta funkcjonuje we Włocławku.

W ostatnich miesiącach do budowy kolejnej elektrociepłowni przystąpił JSW Koks, należący do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Instalacja powstaje w Radlinie i będzie wykorzystywać jako paliwo oczyszczony gaz koksowniczy, który jest odpadem przy produkcji koksu. Elektrociepłownia zaspokoi potrzeby koksowni, a nadwyżki energii elektrycznej zasilą krajową sieć. Z kolei ciepło dostarczane będzie na potrzeby pobliskiej kopalni węgla oraz mieszkańców Radlina. Celem JSW jest osiągnięcie w najbliższych latach samowystarczalności energetycznej.

Konieczny zwrot w stronę zielonych inwestycji

PKN Orlen przekształci się w multienergetyczny koncern

Rynek aut na prąd czeka dynamiczny wzrost

 Firmy chcą instalować więcej ładowarek

Z kolei producent miedzi KGHM zapisał w swojej strategii realizację projektów mających na celu zaspokojenie 50 proc. zapotrzebowania grupy na prąd do końca 2030 r. Miedziowy gigant to jeden z największych w Polsce odbiorców energii elektrycznej – każdego roku zużywa jej ponad 2,5 TWh. Pomóc w osiągnięciu tego celu mają m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii. KGHM podpisał już list intencyjny z Polską Grupą Energetyczną (PGE) w sprawie współpracy przy budowie elektrowni fotowoltaicznych na terenach należących do spółki wydobywczej.

O inwestycji w farmy słoneczne myśli też producent węgla – Polska Grupa Górnicza. Z kolei grupa Boryszew, specjalizująca się w produkcji komponentów do samochodów, ogłosiła plan budowy farmy wiatrowej o mocy 25–30 MW. Władze grupy nie wykluczają też inwestycji w panele słoneczne przy swoich zakładach.

Na odnawialne źródła stawia ponadto PKN Orlen. Paliwowa grupa posiada koncesję na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy do 1 200 MW. W styczniu rozpoczęła proces wyboru projektanta morskiej farmy, a ponadto finalizuje proces pozyskiwania partnera branżowego do realizacji inwestycji.

Tymczasem chemiczna Grupa Azoty nie rezygnuje z węgla. Blok opalany czarnym paliwem planuje postawić przy puławskiej fabryce nawozów. Inwestycja pochłonie ponad 1 mld zł i zakończy się w 2022 r.

Obniżyć koszty

Przedstawiciele przemysłu mówią wprost, że inwestycje w odnawialne źródła energii mają im pomóc zminimalizować ciężar rosnących cen energii. Jak wynika z danych prezentowanych przez PGE, w III kwartale hurtowe ceny prądu w Polsce były najwyższe w tej części Europy. Stawki w Niemczech, Szwecji i w Czechach spadły wówczas o 25–30 proc. w porównaniu z III kw. 2018 r. Tymczasem energia w Polsce pozostawała na podobnym poziomie jak przed rokiem. To spowodowało, że zwiększyła się rozpiętość cen na połączeniach transgranicznych. Średnie ceny w Szwecji i Niemczech były niższe o 88 zł/ MWh od średniej ceny w Polsce, a w Czechach prąd był tańszy o 75 zł/MW.

Zmniejszające się stawki za granicą to efekt większego udziału odnawialnych źródeł energii u naszych sąsiadów. Wpływ miała też różnica w cenie węgla, który w Polsce obecnie jest droższy niż ten przypływający do europejskich portów z innych części świata. Obecnie ponad 75 proc. energii w naszym kraju produkowane jest z węgla – kamiennego i brunatnego.

Atomowa rewolucja

Przyszłością przemysłowej energetyki mogą być małe reaktory jądrowe produkujące ciepło dla fabryk. Według ekspertów mogą one zrewolucjonizować polski przemysł, który dziś do produkcji ciepła wykorzystuje głównie kotły węglowe i gazowe. Rozpowszechnienie takich instalacji na szerszą skalę mogłoby też istotnie pomóc obniżyć emisje dwutlenku węgla w kraju. Jak dotąd jednak dostęp do technologii był ograniczony, a koszty realizacji inwestycji bardzo wysokie. Ostatnie miesiące przyniosły jednak przełom w tym obszarze. Pod koniec 2019 r. bowiem o rozpoczęciu współpracy przy zbadaniu potencjału wdrożenia pierwszego w Polsce takiego reaktora poinformowały GE Hitachi Nuclear Energy i polski producent kauczuków Synthos. Inicjatywa ma na celu dostarczenie polskiej fabryce niedrogiej, wolnej od emisji CO2, energii z niezawodnego źródła.

Możliwość wykorzystania małych reaktorów w ciepłownictwie i przemyśle przewiduje także w dalszej perspektywie rządowy projekt „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.". W dokumencie zaznaczono jednak, że konieczne jest najpierw potwierdzenie bezawaryjności i efektywności tego typu reaktorów.

Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Energetyka
Redukcje mocy w OZE wyzwaniem dla Grenevii
Energetyka
Wiatraki przywiały pierwsze zyski Grenevii. Firma szuka partnerów do nowego projektu