Azoty podpisały umowę z niemiecką firmą thyssenkrupp Uhde na wykonanie dokumentacji licencyjnej oraz dostawę aparatów i kluczowych urządzeń dla nowobudowanej instalacji stężonego roztworu azotanu amonu. Będzie to tzw. instalacja neutralizacji, która powstanie w Tarnowie. Koncern przekonuje, że realizacja tego projektu przyczyni się do poprawy efektywności produkcji nawozów, dzięki znacznemu obniżeniu jej energochłonności. Planowana jest redukcja zużycia energii o przeszło 250 tys. GJ rocznie.

Nowa instalacja zastąpi istniejącą, wyeksploatowaną i energochłonną instalację. Jej zdolności produkcyjne planowane są na poziomie 1,5 tys. ton dziennie w zakresie stężonego roztworu azotanu amonu o stężeniu 94 proc. lub 86 proc. Pozwoli również na zmniejszenie zużycia surowców, co wpłynie na obniżenie kosztów pracy instalacji. Ponadto dzięki niej w spółce zmniejszy się oddziaływanie produkcji nawozów na środowisko oraz będą zredukowane ilości powstających ścieków.

Czytaj więcej

Grupa Azoty łapie opóźnienie inwestycji w Puławach

„Realizacja nowoczesnej, bezpiecznej i mniej energochłonnej instalacji azotanu amonu, która powstanie w Tarnowie to również możliwości dalszego rozwoju oferty produktowej spółki. Obszar nawozowy jest jednym z kluczowych obszarów działalności grupy Azoty, a jednym z kierunków strategicznego rozwoju grupy Azoty jest dalsze umacnianie pozycji wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Hinc, prezes Azotów. Cord Landsman, prezes thyssenkrupp Uhde, zauważa z kolei, że realizacja umowy z Azotami, to duży krok w kierunku bardziej zrównoważonego przemysłu chemicznego.

Azoty informują, że kolejnym etapem prac przy instalacji neutralizacji będzie projektowanie obiektu produkcyjnego azotanu amonu i obiektów towarzyszących, a następnie zakontraktowanie wykonawców i rozpoczęcie budowy. Budowa ma ruszyć na przełomie I i II kwartału przyszłego roku. Z kolei jej zakończenie zaplanowano na IV kwartał 2025 r. Wartości umowy z thyssenkrupp Uhde, ani szacowanej wartości całego projektu nie podano.