Wsparcie przyznano jej w ramach programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Zostanie ono udzielone w latach 2023–2026 na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie w Brzegu Dolnym nowego uniwersalnego zakładu produkcji alkoksylatów oraz innych związków chemicznych. Łączne wydatki związane z powstaniem zakładu szacowane są na 351 mln zł. Inwestycja ma być zrealizowana do końca czerwca 2026 r.
Wstępnie zakładane średnioroczne zdolności wytwórcze przy zakładanym portfelu produktowym szacowane są na 50–55 tys. ton. Inwestycja w nową instalację ma nie tylko zwiększyć wolumen możliwych do zaoferowania wyrobów, ale też poszerzyć ich portfel w grupie PCC.
PCC Exol ma już podpisaną umowę z PKN Orlen na dostawy surowca, którego część zapewne trafi do nowego zakładu. Zawarty w październiku kontrakt przewiduje, że w pierwszym roku jego obowiązywania (2024 r.) płocki koncern sprzeda PCC Exol 37 tys. ton tlenku etylenu, a docelowo 120 tys. ton rocznie, co ma być osiągnięte najwcześniej w 2028 r. Umowa przewiduje określone mechanizmy umożliwiające stronom modyfikacje (zwiększenia bądź zmniejszenia) faktycznie dostarczanej w danym roku ilości tlenku etylenu. Ponadto część wolumenu będzie odsprzedawana do PCC Rokita. TRF