Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Przewozy, które dotyczą jej podstawowych produktów, czyli sody kalcynowanej i oczyszczonej, realizuje w ramach współpracy z firmą LPG Polonia. Dzięki temu spółka przyczynia się do istotnego ograniczenia emisji CO2 (o około 60 proc.), tlenków azotu i siarki oraz cząstek stałych PM10. Co więcej transport ciężarówkami zasilanymi LNG jest tańszy niż w przypadku analogicznych przewozów realizowanych samochodami z silnikami na olej napędowy.
Aby przewozy odbywały się w sposób sprawny LPG Polonia wybudowała na terenie zakładów sodowych Ciechu w Inowrocławiu stację tankowania LNG na wewnętrzne potrzeby fabryki. Tym samym powstał kolejny tego typu obiekt w Polsce. Z danych European Alternative Fuels Observatory wynika, że na koniec 2020 r. w naszym kraju funkcjonowało zaledwie kilka stacji LNG na 332 w całej UE. „Dzięki uruchomieniu stacji LNG na terenie zakładu w Inowrocławiu, rocznie do klientów grupy Ciech w Polsce – głównie koncernów z branży FMCG i producentów szkła – trafi kilkaset tysięcy ton sody transportowanej nowoczesnymi ciężarówkami napędzanymi niskoemisyjnym gazem. Oprócz zmniejszenia śladu węglowego, dzięki długoterminowej współpracy z LPG Polonia w optymalnym modelu biznesowym, wypracujemy także znaczące oszczędności w obszarze związanym z logistyką i transportem" – mówi Adam Czarnul, członek zarządu Ciech Soda Polska i szef biznesu sodowego w grupie Ciech.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To następstwo podpisanego porozumienia ugodowego, które kończy kilkuletni spór związany z realizacją inwestycji dotyczącej budowy i uruchomienia instalacji odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych.
Nowym szefem Azotów został Andrzej Skolmowski. Chce skupić się na osiągnięciu porozumienia z instytucjami finansującymi, odzyskaniu długofalowej stabilności finansowej oraz restrukturyzacji operacyjnej całej grupy.
Poprawy sytuacji oczekują zarówno analitycy, jak i spółki. Ma być ona m.in. rezultatem wzrostu gospodarczego i ceł oraz realizowanych inwestycji i działań dostosowawczych. Jednocześnie na rynku cały czas panuje duża niepewność.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego poparli w czwartek podniesienie ceł na nawozy oraz niektóre rosyjskie i białoruskie towary rolne, w celu zmniejszenia zależności UE od ich importu. Na tej decyzji może skorzystać Grupa Azoty czy Anwil należący do Orlenu, które są jednymi z największych w UE producentów nawozów.
Grupa Azoty szacuje, że w I kw. 2025 roku wypracowała przychody ze sprzedaży na poziomie 3,8 mld zł. Wynik EBITDA poprawił się względem I kw. 2024 roku o 42 mln zł. Spółce wciąż dokucza import tańszych nawozów ze wschodu.
Większość giełdowych przetwórców tworzyw sztucznych poprawia przychody. Dużym wyzwaniem jest jednak wzrost zysków. Spółki narzekają m.in. na rosnące koszty, nowe regulacje, silną konkurencję i problemy z pozyskaniem odpowiedniej kadry.