Famur, Kopex: Producenci górniczych maszyn: poprawimy się

Giełdowi producenci maszyn górniczych w I kwartale poradzili sobie średnio. Jednak zgodnie zapewniają, że kolejne miesiące mają być lepsze.

Publikacja: 19.05.2010 08:28

Famur, Kopex: Producenci górniczych maszyn: poprawimy się

Foto: GG Parkiet, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

Kopeksowi wzrosły co prawda przychody, jednak zysk zmniejszył się o trzy czwarte. Odwrotnie w Famurze. Spadły przychody, ale za to zwiększył się zysk netto.

– Rezultaty I kwartału są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Prowadzimy zaawansowane rozmowy handlowe z kontrahentami w kraju i za granicą. Ze względu na wciąż odczuwalne skutki kryzysu gospodarczego podpisanie finalnej umowy zajmuje bez porównania więcej czasu niż w okresie koniunktury. Mimo to zakładamy, że powodzeniu negocjacji sprzyjać będzie widoczna, coraz bardziej otwarta względem sektora górniczego polityka kredytowa banków na świecie – mówi Waldemar Łaski, prezes Famuru.

Famur buduje również nową fabrykę w Katowicach (koszt ok. 160 mln zł) – oddanie jej do użytku przewiduje na początek przyszłego roku.Kopex skupia się na zwiększeniu aktywności na chińskim rynku. Do tamtejszych kopalń sprzedał już pierwszy kombajn wysokich mocy. Z informacji „Parkietu” wynika, że jeśli rozmowy się powiodą, spółka może sprzedać wkrótce za granicę nawet 60 takich maszyn.

[ramka]

[b]Pytania do... prezesa Kopeksu Mariana Kostempskiego[/b]

[b]Zysk o trzy czwarte mniejszy niż w analogicznym okresie 2009 roku, choć przychody większe o ponad 40 mln zł. Ostatnie wyniki Kopeksu nie były najlepsze.[/b]

Zima opóźniła wiele prac, np. przy nowym szybie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W porównaniu z I kwartałem zeszłego roku w największym stopniu wynik obciążyła strata naszej spółki Tagor, w której opóźniła się restrukturyzacja. Tagor przez ostatnie dwa i pół roku realizował sporo kontraktów zagranicznych, m.in. w Chinach i w Australii, i miał się dobrze, a gdy ostatni kontrakt chiński za 160 mln zł się skończył, okazało się, że w tej spółce na czas nie została przeprowadzona restrukturyzacja i było sporo nieprawidłowości. Dlatego wymieniliśmy tam zarząd. Jednak nadgonimy wyniki do końca III kwartału. Ten rok będzie przynajmniej tak samo dobry jak poprzedni.

[b]Sprzedaliście ostatnio Chińczykom pierwszy kombajn wysokiej mocy za 3 mln euro.[/b]

W poniedziałek mamy spotkanie w sprawie następnych kontraktów. Wszystko jest na dobrej drodze, jest zainteresowanie, są deklaracje, to dobrze rokuje. Ale poczekajmy na umowy.

[b]Wypadliście z wyścigu o przejęcie Remagu. Zostali dwaj gracze. Kto przejmie tę spółkę?[/b]

Wydaje mi się, że Węglokoks.

[b]A kogo Kopex jeszcze może przejąć? Dołączyliście do grupy Ryfamę, są kolejne pomysły?[/b]

W Polsce na razie nie, chyba że któraś prywatna firma da taki sygnał. Obserwujemy również rynki zagraniczne. Z tym że tam nie patrzymy raczej na moce wytwórcze, bo są drogie, lecz na spółki inżynieryjne.[/ramka]

Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty