Wysyp rezygnacji w Fadesie Polnord

Odstąpienia od umów kupna mieszkania w warszawskiej Ostoi Wilanów psują wyniki sprzedażowe giełdowego dewelopera

Publikacja: 11.06.2010 08:52

W ciągu 5 miesięcy 2010 r. Polnord sprzedał 212 mieszkań netto (uwzględniając rezygnacje). W porównaniu z 411 mieszkaniami sprzedanymi w całym 2009 r., tegoroczny wynik jest całkiem niezły. Mógłby być jednak jeszcze lepszy, gdyby nie problem z rezygnacjami, z jakimi boryka się spółka. Do końca maja klienci grupy Polnord zrezygnowali z kupna 55 mieszkań, odstępując od zawartych umów. W zestawieniu z 267 podpisanymi w tym okresie nowymi umowami Polnord ma najwyższy (20-proc.) odsetek rezygnacji w gronie deweloperów z GPW, ujawniających liczbę anulacji.

Sporym problemem dla Polnordu są liczne rezygnacje z zakupów mieszkań w warszawskiej inwestycji Ostoja Wilanów, prowadzonej przez spółkę Fadesa Polnord (Polnord ma w niej 49 proc. udziałów). Wpływ na to ma m.in. specyfika inwestycji. Znaczna część lokali w Wilanowie trafiła w ręce inwestorów z zagranicy, którzy wobec problemów z pozyskaniem finansowania odstępowali od zakupu. Rezygnują również Polacy, zniechęceni m.in. spadkiem cen lokali.

Wbrew oczekiwaniom, poprawa sytuacji na rynku nie rozwiązała tego problemu. W 2010 r. znakomita większość z 55 rezygnacji, wykazana przez Polnord, to odstąpienia od umów z Fadesą. W kwietniu i maju tego roku wskaźnik rezygnacji dla inwestycji wyniósł 40–50 proc. Liczba rezygnacji byłaby zapewne wyższa, gdyby nie konstrukcja umów przedwstępnych, stosowanych przez Fadesę Polnord. Obok wysokiego zadatku (5 proc. ceny mieszkania), przepadającego w razie odstąpienia od umowy, Fadesa broni się m.in., wydłużając proces odstąpienia od umów z woli klienta. Nabywcom mieszkań w Ostoi Wilanów na odzyskanie różnicy między wpłaconą kwotą a zadatkiem przychodzi czekać nawet kilka miesięcy od przedłożenia spółce oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

W umowie przedwstępnej brak jest bowiem zapisu regulującego odstąpienie w przypadku braku naruszenia przez dewelopera warunków umowy. Z reguły to Fadesa Polnord odstępuje od niej m.in. wobec odmowy płatności za mieszkanie.

Na szczęście dla akcjonariuszy Polnordu Fadesa nie znalazła się do tej pory na celowniku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prowadzącego wojnę z deweloperami stosującymi niedozwolone postanowienia umowne (np. rażąco wysokie kary za odstąpienia). Jak ustaliliśmy, UOKiK nie prowadzi obecnie żadnego postępowania wobec Fadesy Polnord.

[ramka][b]55 sztuk [/b]- 0 od tylu umów przedwstępnych kupna lokalu odstąpili w tym roku klienci grupy Polnord. W tym czasie spółki z grupy zawarły 267 umów sprzedaży.[/ramka]

Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku
Budownictwo
Mirbud z pierwszym kontraktem kolejowym
Budownictwo
Kto zbuduje terminal CPK w Baranowie? Warunki postępowania kością niezgody
Budownictwo
Sprzedaż mieszkań będzie rosnąć, ale nie gwałtownie
Budownictwo
JLL: sprzedaż nowych mieszkań będzie rosła w żółwim tempie
Budownictwo
Stare biurowce pod kilof. Wiek nie sprzyja wartości