Polscy producenci maszyn górniczych chcą zawojować świat. I nie ma w tym zbyt dużej przesady, bo potencjał polskiej myśli technicznej w tym sektorze jest bardzo duży. A produkty naszych firm coraz bardziej cenione. Zwłaszcza że na świecie wydobycie węgla wzrasta. Wystarczy tylko przypomnieć, że Chiny w ciągu kilku lat prawie czterokrotnie zwiększyły wydobycie węgla do prawie 4 mld ton rocznie. Dlatego polscy producenci za granicą, a zwłaszcza w Azji, szukają możliwości rozwoju.
– Indie są trzecim światowym producentem węgla oraz czwartym krajem pod względem wielkości zasobów tego surowca. Węgiel wydobywany jest w około 600 kopalniach. Dodatkowo, od kilku lat widoczny jest tam trend modernizacji maszyn i urządzeń górniczych – mówi Ireneusz Tomecki, wiceprezes Famuru. Ta firma w konsekwencji zainteresowania hinduskich partnerów jej sprzętem zdecydowała się w tym roku na utworzenie spółki Famur India Mining Solutions, na której czele stanął Julian Ryszkowski. – Obecność naszego przedstawiciela w Delhi pozwala na bezpośredni kontakt z potencjalnymi kontrahentami z Indii i dostosowywanie naszych rozwiązań do ich potrzeb. Nie wykluczamy, że Famur będzie tworzył spółki także na innych rynkach eksportowych. To bardzo istotne ze względu na możliwość bezpośredniego kontaktu z zagranicznymi klientami – tłumaczy Tomecki.
Z chińskich planów nie rezygnuje także Patentus, który zmierza do podpisania umowy o zawiązaniu spółki joint venture w Państwie Środka z tamtejszym partnerem.
Kopex również zwiększa swoje zainteresowanie rynkami zagranicznymi. – Z sukcesami konkurujemy z największymi firmami w branży maszyn i usług górniczych na najbardziej perspektywicznych rynkach górniczych na prawie wszystkich kontynentach – mówi Krzysztof Jędrzejewski, prezes i główny akcjonariusz Grupy Kopex. I zapewnia, że konkurencji Famuru się nie obawia, bo obie spółki mają m.in. zróżnicowane oferty. – A my mamy już prężnie rozwijające się spółki zależne na tak kluczowych rynkach jak Australia, RPA, Chiny, Indie czy Indonezja – wylicza Jędrzejewski.
W ubiegłym roku w Indiach Kopex wraz z australijską firmą India Resources Limited (IRL) uczestniczył w przetargu na ponowne uruchomienie i rozbudowę kopalni miedzi Rakha. Niebawem mają ruszyć prace. Kopex wspólnie z IRL prowadzi także prace nad techniczną oceną projektu dla kopalni węgla Sial Ghori. We wrześniu ubiegłego roku IRL podpisał z właścicielem złoża, firmą Prism Cement, wstępną umowę, która obejmuje ponad 30-letni okres rozbudowy i eksploatacji kopalni z docelowym wydobyciem ponad 3 mln ton węgla w skali roku. Całkowita wartość kontraktu wynieść ma około 200 mln dol. australijskich.