Polskie maszyny idą w świat

Famur zawiązał właśnie spółkę w Indiach. Kopex ma swoje oddziały m.in. w RPA i Australii. Patentus wciąż myśli o Chinach. Nasi producenci maszyn górniczych mają coraz silniejszą pozycję

Aktualizacja: 17.02.2017 01:26 Publikacja: 29.02.2012 16:28

Waldemar Łaski, prezes Famuru

Waldemar Łaski, prezes Famuru

Foto: Archiwum

Polscy producenci maszyn górniczych chcą zawojować świat. I nie ma w tym zbyt dużej przesady, bo potencjał polskiej myśli technicznej w tym sektorze jest bardzo duży. A produkty naszych firm coraz bardziej cenione. Zwłaszcza że na świecie wydobycie węgla wzrasta. Wystarczy tylko przypomnieć, że Chiny w ciągu kilku lat prawie czterokrotnie zwiększyły wydobycie węgla do prawie 4 mld ton rocznie. Dlatego polscy producenci za granicą, a zwłaszcza w Azji, szukają możliwości rozwoju.

– Indie są trzecim światowym producentem węgla oraz czwartym krajem pod względem wielkości zasobów tego surowca. Węgiel wydobywany jest w około 600 kopalniach. Dodatkowo, od kilku lat widoczny jest tam trend modernizacji maszyn i urządzeń górniczych – mówi Ireneusz Tomecki, wiceprezes Famuru. Ta firma w konsekwencji zainteresowania hinduskich partnerów jej sprzętem zdecydowała się w tym roku na utworzenie spółki Famur India Mining Solutions, na której czele stanął Julian Ryszkowski. – Obecność naszego przedstawiciela w Delhi pozwala na bezpośredni kontakt z potencjalnymi kontrahentami z Indii i dostosowywanie naszych rozwiązań do ich potrzeb. Nie wykluczamy, że Famur będzie tworzył spółki także na innych rynkach eksportowych. To bardzo istotne ze względu na możliwość bezpośredniego kontaktu z zagranicznymi klientami – tłumaczy Tomecki.

Z chińskich planów nie rezygnuje także Patentus, który zmierza do podpisania umowy o zawiązaniu spółki joint venture w Państwie Środka z tamtejszym partnerem.

Kopex również zwiększa swoje zainteresowanie rynkami zagranicznymi. – Z sukcesami konkurujemy z największymi firmami w branży maszyn i usług górniczych na najbardziej perspektywicznych rynkach górniczych na prawie wszystkich kontynentach – mówi Krzysztof Jędrzejewski, prezes i główny akcjonariusz Grupy Kopex. I zapewnia, że konkurencji Famuru się nie obawia, bo obie spółki mają m.in. zróżnicowane oferty. – A my mamy już prężnie rozwijające się spółki zależne na tak kluczowych rynkach jak Australia, RPA, Chiny, Indie czy Indonezja – wylicza Jędrzejewski.

W ubiegłym roku w Indiach Kopex wraz z australijską firmą India Resources Limited (IRL) uczestniczył w przetargu na ponowne uruchomienie i rozbudowę kopalni miedzi Rakha. Niebawem mają ruszyć prace. Kopex wspólnie z IRL prowadzi także prace nad techniczną oceną projektu dla kopalni węgla Sial Ghori. We wrześniu ubiegłego roku IRL podpisał z właścicielem złoża, firmą Prism Cement, wstępną umowę, która obejmuje ponad 30-letni okres rozbudowy i eksploatacji kopalni z docelowym wydobyciem ponad 3 mln ton węgla w skali roku. Całkowita wartość kontraktu wynieść ma około 200 mln dol. australijskich.

Kopex od lat jest też obecny w Chinach. – Tylko w latach 2006 – 2011 sprzedaliśmy do chińskich kopalni m.in. 1486 sekcji obudów ścianowych firmie Shenhua Ningxia Coal Group i 238 sekcji obudów koncernowi Shenhua Shendong Coal, a także kombajny ścianowe dużych mocy. Spółka Shandong Tagao, w której Kopex ma udziały, wytwarza obudowy ścianowe, montowane są także kombajny ścianowe, produkowane w kooperacji polsko-chińskiej. – Tagao jako pierwsza firma joint ventures w Chinach będzie w stanie zaoferować dostawę kompletnego kompleksu ścianowego – dodaje szef Kopeksu.

Przypomnijmy, że w styczniu Jędrzejewski stanął na czele Kopeksu (ma 60 proc. akcji tej spółki). Zastąpił Mariana Kostempskiego. Obu panów poróżnił styl zarządzania. Krzysztof Jędrzejewski jest bardziej nastawiony na międzynarodowy rozwój spółki.

Warto dodać, że Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa uhonorowała w lutym równorzędnie Kopex i Famur nagrodą Górniczy Sukces 2011 w kategorii innowacyjność. Kopex otrzymał nagrodę za kompleks do ścian do 5,3 m, a Famur za kompleks do pokładów cienkich.

[email protected]

Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty