Giełda na drodze do potęgi zbrojeniowego Bumaru

Bumar, do 2015 roku ma być gotowy do oferty publicznej. Pieniędzy z giełdy potrzebuje na dokończenie konsolidacji zbrojeniówki i rozwój

Aktualizacja: 13.02.2017 06:24 Publikacja: 27.11.2012 12:54

Giełda na drodze do potęgi zbrojeniowego Bumaru

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak Piotr Nowak

„Parkiet" pierwszy dowiedział się, jakie cele wyznacza przyszłemu narodowemu koncernowi obronnemu nowa, przygotowywana w tajemnicy, korporacyjna strategia. W końcu zeszłego tygodnia zarząd zbrojeniowej grupy, o zeszłorocznych przychodach sięgających 3 mld zł,  skupiającej 24 spółki, swój plan główny przedstawił prezesom firm.

Podczas zamkniętej narady w podwarszawskim Ożarowie usłyszeli, że w ciągu pięciu lat koncern powinien podwoić przychody, koncentrując się wyłącznie na technologiach obronnych  i produkcji uzbrojenia z myślą o potrzebach podstawowego odbiorcy – polskich sił zbrojnych.

Elektronika, rakiety i broń pancerna

Specjalnością Bumaru mają być systemy radiolokacyjne i rakietowe, związane z wielkimi państwowymi programami budowy tarczy przeciwlotniczej i przeciwrakietowej,  broń pancerna oraz indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierskie nowej generacji. Restrukturyzacja , wzrost nakładów na innowacje ( 1,3 mld zł wciągu najbliższej pięciolatki) i przede wszystkim aktywne przejmowanie państwowych, branżowych spółek  mają  na tyle wzmocnić  obronną grupę że awansuje ona do pierwszej dziesiątki największych europejskich koncernów zbrojeniowych w UE.

- W docelowym składzie Bumaru widzimy m. in. artyleryjski potencjał Huty Stalowa Wola i grupę nadzorowanych przez MON, wojskowych zakładów remontowych, które poszerzą kompetencje koncernu o kompleksowe usługi dla armii – mówi Krzysztof Krystowski prezes firmy.

Selektywny eksport

Nowa strategia zakłada pięciokrotny wzrost wartości eksportu w najbliższych latach,  co może okazać się nie takie znów trudne, bo ostatnie wyniki sprzedaży zagranicznej, liczone w dziesiątkach milionów dolarów , były w Bumarze najsłabsze od lat. Prezes Krystowski potwierdza, że zagraniczna sprzedaż broni i wojskowego sprzętu skoncentrowana zostanie na 6 – 7  najważniejszych, wybranych rynkach, m.in. w Indiach, krajach Dalekiego Wschodu, Północnej Afryki i Ameryki Południowej. Z myślą o strategicznych klientach starannie budowana będzie specjalna oferta.

Priorytetowe innowacje i parkiet

Inwestycje, które dźwignąć powinny poziom innowacji i unowocześnić produkcję grupy, zostaną dofinansowane m.in. z korporacyjnego centralnego funduszu rozwojowego (pieniądze będą pochodzić np. z komercjalizacji niepracującego majątku Bumaru szacowanego na 800 mln zł) .

Do 2015 roku zbrojeniowa spółka ma być przygotowana do oferty publicznej. To już kolejna zapowiedź debiutu spółki w ostatnich latach – Planujemy na giełdę wprowadzić część udziałów firmy, aby pozyskać pieniądze na rozwój i przejmowanie  konkurencji. – Plan wzmacniania  Bumaru nie przewiduje na razie  poszukiwań zagranicznego inwestora strategicznego – mówi Krzysztof Krystowski.

Budownictwo
Robert Maraszek, Inpro: Sprzedaż mieszkań będzie rosnąć, ale powoli
Budownictwo
Katarzyna Kuniewicz, Otodom: Obniżki stóp aktywują nowe pule klientów deweloperów mieszkaniowych
Budownictwo
Czerwcowe wyhamowanie deweloperskich inwestycji. Będzie powtórka z 2022 roku?
Budownictwo
Deweloperzy mieszkaniowi jeszcze z potencjałem? Nowe rekomendacje analityków
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku
Budownictwo
Robyg nadgonił