Kontrolowany przez Romana Karkosika Krezus od czerwca tego roku jest właścicielem trzech koncesji w Republice Gwinei – dwóch na poszukiwanie złota i jednej na poszukiwanie boksytów.
Złoto i boksyty
– W ostatnim czasie spotykaliśmy się z przedstawicielami społeczności lokalnej, budując nasz wizerunek, mówiliśmy o planach i korzyściach płynących z naszej działalności. Pokazaliśmy m.in., jakie opłaty wnieśliśmy do tej pory. Na tamtym rynku takie podejście to novum – mówi Paweł Konzal, prezes Krezusa. – Jeśli chodzi o działalność stricte operacyjną, pod koniec października ekipa geofizyków i geologów Krezusa oraz Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych rozpocznie prace poszukiwawcze na złożu o szacowanych zasobach złota na poziomie 4–7 ton, z czego 3–5 ton to złoto okruchowe (występujące w postaci okruchów w piaskach i żwirach, wydobywane metodą odkrywkową – red.) – dodaje.
Piguła informacyjna spółki Krezus
Zakończenie prac w terenie planowane jest do czerwca przyszłego roku – tuż przed rozpoczęciem trwającej zwykle do października pory deszczowej. Jeśli zgromadzone dane okażą się satysfakcjonujące, firma wystąpi o koncesję produkcyjną. – Wydobycie mogłoby wówczas ruszyć już pod koniec 2014 r. – mówi Konzal. Zastrzega, że jest za wcześnie, by szacować wielkość nakładów inwestycyjnych.
W przypadku drugiej koncesji na poszukiwanie złota oraz koncesji na poszukiwanie boksytów prace badawcze w terenie potrwają dwa razy dłużej, do połowy 2015 roku. Zasoby złota pierwotnego są szacowane na 7–10 ton, natomiast boksytów na 50–60 mln ton.
Wspomniane projekty Krezusa realizowane są przez spółki celowe, w których udziały na poziomie 10–15 proc. ma gwinejska agencja rządowa SOGUIPAMI. W przypadku uzyskania koncesji wydobywczej udział państwa w biznesie może wzrosnąć do maksymalnie 35 proc.