Black Lion Fund: Większa przejrzystość

We wtorek zwyczajne walne zgromadzenie Black Lion Fund podjęło m.in. uchwalę o zmianie nazwy spółki na Soho Development. Działanie to miało na celu podkreślenie deweloperskiego charakteru działalności firmy. Soho Factory to flagowy projekt realizowany na warszawskiej Pradze.

Aktualizacja: 01.04.2015 07:06 Publikacja: 01.04.2015 06:00

Black Lion Fund: Większa przejrzystość

Foto: GG Parkiet

Akcjonariusze poparli również propozycje, które przyczynią się do zwiększenia przejrzystości Black Lion Fund oraz jego komunikacji z rynkiem m.in. poprzez zmiany statutowe wzmacniające pozycję rady nadzorczej oraz jej niezależnych członków. Powołana rada odzwierciedla też szeroki akcjonariat spółki. W jej skład weszło siedem osób, z czego cztery potwierdziły spełnienie kryteriów niezależności w rozumieniu zasad ładu korporacyjnego określonego dla spółek z GPW.

Jednym z niezależnych członków rady nadzorczej Black Lion Fund został Petre Manzelov należący do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. – Moja obecność w radzie nadzorczej to potwierdzenie tego, że mniejszościowi akcjonariusze będą mieli wpływ na dalsze losy spółki. Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami powinno zwłaszcza dojść do pełnej koncentracji firmy na realizacji projektów deweloperskich – mówi Manzelov. Dziś poza tego typu inwestycjami spółka ma jeszcze duży, ponad 32,5-proc. pakiet akcji Próchnika. Docelowo ma się przekształcić w typową spółkę deweloperską, zarówno pod względem struktury organizacyjnej, jak i realizowanych projektów.

– Koncentracja na podstawowej działalności oraz poprawa przejrzystości firmy powinny się przyczynić do wzrostu jej wartości z korzyścią dla wszystkich akcjonariuszy – dodaje Manzelov.

Poza nim niezależnymi członkami rady nadzorczej są Katarzyna Szwarc i Mariusz Kaczmarek. Wkrótce kryterium niezależności będzie również spełniał Wojciech Napiórkowski. Rada nadzorcza została powołana na pięcioletnią kadencję.

Walne zgromadzenie miało przebieg zgodny z oczekiwaniami Macieja Wandzla, prezesa i pośrednio największego udziałowca Black Lion Fund. – Potwierdziliśmy zdefiniowanie spółki jako dewelopera oraz porozumieliśmy się w najszerszym gronie akcjonariatu nad regułami gry, które są dobre dla wszystkich akcjonariuszy, i sądzę, że mogą być fundamentem spółki przez wiele lat – twierdzi Wandzel.

Kilkanaście dni temu obyło się NWZ Black Lion Fund, które podjęło decyzję o skupie do 10 mln własnych akcji. Obecnie taki pakiet stanowi prawie 9 proc. wszystkich wyemitowanych walorów. Skup będzie mógł się odbywać maksymalnie do 16 marca 2018 r. Cena nabycia nie będzie niższa niż 0,5 zł oraz wyższa niż wartość aktywów netto spółki przypadających na jeden walor. Łączny wydatek na nabywane papiery, powiększony o koszt ich nabycia, nie może przekroczyć 30 mln zł. Akcje będą kupowane w celu ich umorzenia.

W tym roku jedną z kluczowych spraw dla zarządu Black Lion Fund jest znaczące przyspieszenie inwestycji w projekcie deweloperskim Soho Factory. W jego ramach mają powstać zarówno nowe budynki w tradycyjnym modelu sprzedaży, jak i budynek pod wynajem. W III kwartale fundusz chce rozpocząć pierwszy etap budowy osiedla mieszkaniowego Cracovia Property w Krakowie.

Budownictwo
Deweloperzy mieszkaniowi jeszcze z potencjałem? Nowe rekomendacje analityków
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku
Budownictwo
Robyg nadgonił
Budownictwo
Czasy są dość frustrujące dla deweloperów
Budownictwo
Marek Wielgo, Rynekpierwotny.pl: Klienci czekają jeszcze z kupnem lokali, bo to się opłaca
Budownictwo
Murapol ze stabilną sprzedażą kwartalną, podtrzymuje cel na cały rok