W zeszłym roku padł też rekord pod względem popytu. Zawarto umowy najmu 4,09 mln mkw., o 33 proc. więcej niż rok wcześniej. Aż 3,1 mln mkw. przypadło na nowe umowy lub rozszerzenia dotychczasowych. O silnym popycie świadczy fakt, że wskaźnik pustostanów obniżył się o 1,3 pkt proc., do 5,4 proc.
Na rynku deweloperskim karty rozdają międzynarodowi giganci, ale na boom starają się załapać także mniejsi gracze. Giełdowa MLP Group w 2017 r. wynajęła 220 tys. mkw. powierzchni, ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Spółka planuje więcej inwestycji o charakterze spekulacyjnym, czyli bez uprzedniego pozyskania najemców.
Magazynami interesują się gracze kojarzeni z innych segmentów rynku. Specjalizujący się w mieszkaniach Marvipol w lutym podpisał dwie nowe umowy (siódmą i ósmą z kolei) jako partner branżowego lidera – Panattoniego. Inwestycje będą realizowane w okolicach Warszawy i w Zachodniopomorskiem. Analitycy DM BOŚ podkreślili niedawno, że stopa zwrotu brutto z pierwszych zrealizowanych inwestycji joint venture okazała się solidna – sięgnęła 50 proc.
J.W. Construction zawiązał sojusz z MLP Group i szykuje inwestycję na niewykorzystanej pod mieszkaniówkę działce pod Szczecinem. Deweloper nie wyklucza kolejnych projektów, także na działkach kupionych specjalnie na ten cel.
Państwowy PHN współpracuje z innymi potentatami: Segro i Hillwoodem. W portfelu spółka ma siedem działek o łącznej powierzchni około 250 ha, gdzie mogą stanąć nowe magazyny.