Amerykański fundusz Lone Star wniósł wszystkie posiadane akcje GTC (w sumie 61,8 proc.), rozproszone dotychczas w dwóch podmiotach, do holenderskiego wehikułu GTC Dutch Holdings. Wiosną Amerykanie ogłosili przegląd opcji strategicznych dla GTC, m.in. możliwość sprzedaży całego pakietu inwestorowi strategicznemu lub finansowemu.
W maju ujawniliśmy, że europejskie spółki Lone Star na podstawie umów o wzajemnej ochronie inwestycji (BIT) wezwały polski rząd do ugody i zapłaty odszkodowania za blokowanie przez polską administrację budowy Galerii Wilanów przez GTC. Chodzi o 135 mln euro (ponad 570 mln zł). Lone Star nie komentuje sprawy.
Termin odpowiedzi Polski na notyfikacje o możliwym wszczęciu postępowania arbitrażowego upłynął w połowie maja.
„W odpowiedzi Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wskazało, że - w ocenie MIiR - nie doszło do naruszeń wskazanych w notyfikacjach przez spółki z grupy Lone Star. Nie otrzymaliśmy od wskazanych spółek żadnego pisma od dnia złożenia odpowiedzi na notyfikację" – informuje biuro prasowe resortu.
Samo GTC zmieniło koncepcję Galerii Wilanów w związku z prowadzonymi pracami nad planem zagospodarowania – zamiast jednego obiektu ma to być podzielony na kilka połączonych ze sobą pasażami budynków wielofunkcyjny kompleks pod szyldem Zielone Tarasy Wilanów.