O ile początkowo transakcje obejmowały całe portfele obiektów w naszym regionie Europy, o tyle ostatnio fundusze koncentrują się na pojedynczych magazynach.

W 2018 r. największymi transakcjami były zakup portfela Prologisu w Polsce i na Węgrzech za 335 mln euro przez fundusz Mapletree z Singapuru oraz nabycie za 110 mln euro magazynu Amazon Szczecin przez Vestas z Korei Południowej.

– Niemal wszystkie największe transakcje z udziałem kapitału azjatyckiego w latach 2016–2018 dotyczyły nieruchomości znajdujących się na terenie Polski. Szczególnym zainteresowaniem inwestorów, ze względu na skalę transakcji, cieszy się sektor magazynowy, nie tylko w odniesieniu do Polski, ale całego regionu CEE-6, który oferuje wysokiej jakości nieruchomości oraz niezwykle korzystne stopy zwrotu z inwestycji – mówi Dorota Wysokińska-Kuzdra, partner w Colliers International, do października ub.r. prezes notowanego na warszawskim parkiecie Globalworth Poland RE.

Budową magazynów zajmują się wyspecjalizowani w tym obszarze deweloperzy z GPW: MLP Group i Biuro Inwestycji Kapitałowych. Boom przyciąga też graczy kojarzonych dotychczas z innymi obszarami rynku nieruchomości. W projekty joint venture zaangażowane są z kolei Marvipol, Polski Holding Nieruchomości i J.W. Construction.

– Przewidujemy, że kapitał azjatycki zaznaczy swoją obecność na polskim rynku także w tym roku, nie tylko w sektorze magazynowym – mówi Wysokińska-Kuzdra. W ciągu ostatnich trzech lat zanotowano transakcje poza obszarem logistyczno-przemysłowym. W ub.r. roku fundusz EPF z Malezji za 300 mln euro kupił od brytyjskiego Meyer Bergman Galerię Katowicką. Tajskie U-City dwa lata temu kupiło portfel hoteli od giełdowego Warimpeksu za 176 mln euro.