BM PKO BP zbroi się w produkty i ludzi

Nowa odsłona usługi doradztwa inwestycyjnego, rozwój wealth management, większe otwarcie się na średnie spółki, a co się z tym wiąże także wzmocnienia kadrowe – to główne plany biura maklerskiego z grupy PKO BP, którym dowodzi Samer Masri.

Publikacja: 18.03.2025 14:01

Samer Masri

Samer Masri

Foto: materiały prasowe

Szef BM PKO BP o planach biura mówił podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się w Londynie przy okazji konferencji CEE Capital Markets, której BM PKO BP jest organizatorem. - Zanim przyszedłem do Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego znałem oczywiście nasze biuro. Miałem okazję przez wiele lat z nim współpracować. Zespół zbudował fantastyczną pozycję największego biura maklerskiego w Polsce, ale potencjał rozwoju na naszym rynku, w szczególności w obszarze instytucjonalnym, jest już mocno ograniczony. Dlatego po pierwsze, czas zacząć myśleć o ekspansji zagranicznej. Chodzi z jednej strony o wsparcie naszych klientów w inwestowaniu na rynkach zagranicznych. Możemy to robić chociażby poprzez organizowanie większej liczby spotkań i konferencji czy też zapewnienie pokrycia analitycznego. Z drugiej jednak strony inwestorom zagranicznym chcemy ułatwiać dostęp do rynku polskiego.  Analizujemy także możliwość bezpośredniego podłączenia się do zagranicznych giełd i zostanie ich członkiem. Chcemy aby BM PKO Banku Polskiego stało się mocnym, regionalnym graczem: abyśmy świadczyli więcej usług dla zagranicznych podmiotów w Polsce, a polskim podmiotom na rynkach zagranicznych – mówił. 

Czytaj więcej

Wielkie zmiany w BM PKO BP. Broker ma nowego szefa

Dostęp do polskiego rynku ma być ułatwiony również poprzez nowe podejście do produkty analitycznego w BM PKO BP.  -Z pewnością jest jeszcze na rynku luka jeśli chodzi o produkt analityczny. W obecnych czasach rynek zaczyna wracać do aktywnego inwestowania i myślę, że to jest kierunek, w którym będzie się teraz rozwijał. Analizy są też ważne w inwestowaniu tematycznym, szczególnie w kontekście uwzględnienia czynników zrównoważonego rozwoju czy geopolityki w decyzjach inwestycyjnych. Zidentyfikowanie dobrych spółek jest dzisiaj kluczowe. Polska staje się obecnie coraz bardziej rozwiniętym rynkiem, który dostarcza nowych pomysłów inwestycyjnych. W takich warunkach dobre jakościowo analizy są kluczowe, by współpracować z zagranicznymi inwestorami. – podkreślał Masri.

Co BM PKO BP zaoferuje klientom indywidualnym?

Szef BM PKO BP zapowiedział także nowe inicjatywy skierowane do klientów indywidualnych. - Inwestorzy indywidualni mogą liczyć na rozszerzenie dotychczasowych usług. Chcemy dodawać nowe produkty i narzędzia. Mam tutaj na myśli chociażby dostęp do notowań online na rynkach zagranicznych, różnego rodzaju narzędzia umożliwiające proste wykorzystywanie informacji fundamentalnych o spółkach, ale także konta IKE, które będą rozszerzane o rynki zagraniczne.  Sukcesywnie rozwijamy również segment produktów strukturyzowanych. Nasi klienci mają dostęp do różnych klas aktywów, dzięki czemu mogą z powodzeniem dywersyfikować portfel inwestycyjny. Obecnie pracujemy nad pozyskaniem kolejnych emitentów produktów strukturyzowanych aby móc oferować możliwie szeroką paletę instrumentów finansowych – mówił Masri.

Unowocześniona ma być także infrastruktura informatyczna podstawowe systemy i aplikacje. Proces ten ma być rozłożony jednak w czasie. Do tego mają dojść też nowe usługi. - Chcemy też dołożyć zupełnie nowe usługi, które pozwolą nam na realizację celów strategicznych. Jedną z nich ma być zarządzanie aktywami i doradztwo inwestycyjne. W przypadku zarządzania aktywami stawiamy przede wszystkim na klientów bankowości prywatnej i tutaj sprawa wydaje się być stosunkowo oczywista: klient w ramach usługi wealth management będzie miał możliwość oddania w zarządzanie aktywa. Wdrażanie usługi wealth management rozpoczniemy w tym roku. Jednak do rozpoczęcia świadczenia usługi zarządzania aktywami potrzebna jest licencja KNF, na którą czekamy. Z kolei doradztwo można zdefiniować na różne sposoby. My definiujemy je jak najszerzej. To też wpisuje się w nową rolę Biura Maklerskiego w grupie kapitałowej PKO Banku Polskiego. Biuro po raz pierwszy będzie współtworzyło trzon biznesu bankowego i dostarczy produktów i usług w całym banku. Klienci bankowości prywatnej będą dostawali dodatkowe usługi dostarczane przez Centrum Bankowości Prywatnej, które będą szyte na miarę, a planowanie finansowe będzie miało charakter indywidualny. To będzie uzupełnione o doradztwo inwestycyjne, którego dostarczy biuro maklerskie. Dodatkowo planujemy wzbogacić obsługę m.in. o usługi doradztwa podatkowego, prawnego itd. Jeśli chodzi o bankowość osobistą to ten zakres usług będzie bardziej wystandaryzowany i zautomatyzowany, co też będzie oznaczało mniejsze zaangażowanie doradców. Klienci, którzy jednak będą chcieli i wyrażą odpowiednie zgody, też dostaną większy zakres usług doradczych. Chcemy, aby klient w każdym segmencie miał większe wsparcie w planowaniu finansowym i doradztwie inwestycyjnym. To też będzie wprowadzane etapami i rozwijane w kolejnych latach. Obecnie część rozwiązań o charakterze IT jest wstrzymywana z racji na przygotowania do startu giełdowego systemu WATS. Mamy więc nadzieję, że system ruszy bez problemów w wyznaczonym terminie  - mówił Masri. 

Szef BM PKO BP podkreślił także wagę kont IKE i IKZE, które w biurze maklerskim także będą rozwijane. - Dla klientów indywidualnych chcemy także w ramach kont IKE, dać możliwość inwestowania w zagraniczne instrumenty. To jest kierunek, w którym będziemy podążali. Co do IKZE za wcześnie jest jeszcze na szczegóły, ale na pewno myślimy nad tym, by i w tym obszarze oferować większe możliwości - mówił Masri.

BM PKO BP schyli się po mniejsze projekty

BM PKO BP jest największym polskim domem maklerskim i siłą rzeczy koncentrowało się też na największych rynkowych transakcjach. Teraz jednak ma się to zmienić. - Na rynku transakcji kapitałowych liczę na większą naszą aktywność w obszarze średnich spółek, z którymi chcemy bardzo blisko współpracować. Wychodzimy więc i do nich z naszą ofertą i nie będziemy koncentrować się wyłącznie na największych transakcjach, chociaż oczywiście te nadal chcemy robić. Ta zmiana też wiąże się z koniecznością rozszerzenia zakresu usług, ponieważ potrzeby średnich spółek są inne. Liczymy, że będą miały też większe zapotrzebowanie na kapitał w związku z nowymi inwestycjami i projektami, które będą m.in. pochodną wzrostu gospodarczego czy też pieniędzy z KPO. Moment jest więc bardzo dobry i my musimy to wykorzystać. Liczę więc, że będziemy świadkami większej ilości debiutów na GPW, właśnie w wykonaniu średnich spółek, bo to one tak naprawdę są najbardziej atrakcyjne dla inwestorów krajowych. Spodziewam się, że nastąpi to w drugiej połowie roku i na początku 2026 r. Chcemy do obsługi spółek podchodzić kompleksowo, nie tylko poprzez potencjalnej transakcji kapitałowej. Jesteśmy w stanie zaoferować im wiele usług dodanych, tak by faktycznie być dla nich partnerem w różnych dziedzinach biznesowych - podkreśla Masri.

BM PKO BP zatrudnia

Nowe projekty to także nowi ludzie. Masri potwierdził, że do BM PKO BP dołączyli Michał Marczak oraz Kamil Kliszcz o czym pisaliśmy na łamach „Parkietu” kilka tygodni temu. - To nowe podejście będzie też wiązało się z zwiększeniem zatrudnienia. Dołączył do nas już Michał Marczak, który tymczasowo pełni funkcję zastępcy dyrektora Biura Maklerskiego.  Wkrótce dołączy do nas także Kamil Kliszcz, w roli zastępcy dyrektora ds. klientów instytucjonalnych, na pokładzie jest już Andrzej Kubacki, który wspiera wykorzystanie technologii i AI w BM PKO Banku Polskiego. Pozyskaliśmy także dwóch młodszych analityków. Chcemy pozyskać jeszcze kolejnych specjalistów, osoby rozpoznawalne na rynku, na kluczowe stanowiska – nie ukrywał szef BM PKO BP.

Czytaj więcej

BM PKO BP stawia na ludzi z mBanku

Samer Masri jasno bowiem wskazuje, że BM PKO BP pod jego wodzą ma stać się regionalnym graczem z bardziej zdywersyfikowanym biznesem. - Rola biura maklerskiego w Banku też będzie bardzo istotna, co przełoży się na większe przychody. Chcemy z BM PKO Banku Polskiego stworzyć jeszcze bardziej uniwersalne centrum kompetencji Banku, takie, który będzie otwarte zarówno na klienta instytucjonalnego, jak i indywidualnego - podkreślał Masri.

Biura maklerskie
XTB bije rekordy po wynikach. Co sądzą analitycy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biura maklerskie
XTB wprowadza nowy produkt na rynku francuskim
Biura maklerskie
Akcje XTB najwyżej w historii. Zmienność wspiera notowania
Biura maklerskie
Beata Szparaga - Waśniewska nowym szefem analityków BM mBanku
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Biura maklerskie
W Polsce dzisiaj wszystko się zgadza. Widać to na rynku akcji, jak i długu
Biura maklerskie
XTB korzysta na zmienności