Grupa PKO BP rezygnuje z maklerskich tuzów

Wielkie maklerskie porządki w PKO BP. Firmę mają opuścić Grzegorz Zawada oraz Artur Iwański – dowiedział się „Parkiet”. Czy na tym się skończy? Na razie tego nie wiadomo.

Aktualizacja: 23.12.2024 09:52 Publikacja: 23.12.2024 06:00

Grzegorz Zawada rozstaje się z grupą PKO BP. W ostatnim czasie pełnił funkcję dyrektora pionu bankow

Grzegorz Zawada rozstaje się z grupą PKO BP. W ostatnim czasie pełnił funkcję dyrektora pionu bankowości inwestycyjnej. Fot. Mariusz Szacho/mpr

Zbliżający się okres świąteczny mógłby wskazywać, że rynek finansowy zacznie się wyciszać i również jemu udzieli się świąteczna atmosfera. Nic jednak z tych rzeczy. Zadbała o to grupa PKO BP. W piątek podjęte zostały tam zaskakujące decyzje kadrowe.

Czytaj więcej

BM PKO BP przegrywa z gigantami

Doświadczeni maklerzy na wylocie

Jak ustalił „Parkiet”, grupa PKO BP postanowiła rozstać się z wieloletnimi pracownikami związanymi z obszarem inwestycji. Z naszych ustaleń wynika, że w gronie tym znalazł się m.in. Grzegorz Zawada oraz Artur Iwański.

Grzegorz Zawada należy do grona najbardziej cenionych i doświadczonych specjalistów na rynku kapitałowym. W przeszłości był m.in. wiceprezesem GPW, członkiem zarządu PFR, wiceprezesem Noble Securities, a także pracował na giełdzie w Arabii Saudyjskiej. Przez długie lata związany był jednak z BM PKO BP. Funkcję dyrektora tej firmy pełnił najpierw w latach 2011–2014, a później od 2019 do 2024. Ostatnio jednak jego stanowisko zajął Samer Masri, a Zawada został dyrektorem pionu bankowości inwestycyjnej w PKO BP. Jak się jednak okazuje, na tym stanowisku nie zagrzał zbyt długo miejsca, gdyż w piątek zostało mu wręczone wypowiedzenie. Zawada w grupie PKO BP zostanie jedynie do końca stycznia 2025 r.

Zmiany objęły także samo Biuro Maklerskie PKO BP. Według naszych ustaleń również w piątek wypowiedzenie otrzymał Artur Iwański, zastępca dyrektora BM PKO BP, który odpowiada za obszar inwestorów instytucjonalnych. Iwański to również maklerska czołówka rynkowa. Z BM PKO BP związany jest od 2011 r. Zastępcą dyrektora jest od 2019 r. Wcześniej związany był m.in. z Erste Securities.

Wymowna zmiana

Skąd te przedświąteczne „prezenty” kadrowe w grupie PKO BP? "„Grzegorz Zawada i Artur Iwański od piątku nie świadczą pracy na rzecz PKO Banku Polskiego. Dziękujemy Panom za wiele lat zaangażowania i profesjonalizmu, które pozwoliły zbudować największe biuro maklerskie w Polsce" - usłyszeliśmy jedynie w biurze prasowym banku.

Warto jednak zwrócić uwagę, że grupa PKO BP w 2024 r. przeszła głębokie zmiany kadrowe, które dotknęły zarząd banku. W jego skład weszła m.in. Ludmiła Falak-Cyniak i to ona odpowiada obecnie za obszar bankowości korporacyjnej oraz inwestycyjnej.

W przeszłości była m.in. prezesem Aegon PTE. Tam też pracowała z Samerem Masri, który od początku listopada stoi na czele BM PKO BP. Wydaje się, że uprawiona jest więc teza, że wymiana kadr dotarła obecnie na niższe szczeble PKO BP i dotknęła właśnie obszar związany z biurem maklerskim.

Czytaj więcej

Wielkie zmiany w BM PKO BP. Broker ma nowego szefa

Długa droga BM PKO BP do wysokiej pozycji

Nie zmienia to jednak faktu, że odwołanie Zawady i Iwańskiego jest dużym zaskoczeniem.

– Na pewno jest to ogromne zaskoczenie dla całego rynku, szczególnie, że Zawada i Iwański mają duże doświadczenie i przetrwali wiele zmian kadrowych w grupie PKO BP, które zachodziły na przestrzeni lat –- mówi „na gorąco” jeden z doświadczonych menedżerów rynku kapitałowego.

Jak już wspomnieliśmy, obaj do Biura Maklerskiego PKO BP trafili w 2011 r., kiedy to broker należał co najwyżej do rynkowych „średniaków”. Jego udział w obrotach na głównym rynku akcji wynosił wtedy niecałe 5 proc., co w maklerskiej hierarchii dawało firmie dopiero ósmą pozycję. BM PKO BP przegrywało wtedy rywalizację głównie z lokalnymi podmiotami.

Na przestrzeni lat rynek maklerski i giełdowy przeszedł jednak głębokie zmiany. Lokalne podmioty z czasem zaczęły tracić na znaczeniu, a większą rolę zaczęły odgrywać zagraniczne firmy inwestycyjne, które dzisiaj wiodą prym na GPW. Na przekór temu trendowi BM PKO BP zdołało w tym czasie poprawić swoją pozycję rynkową. W tym roku jego udział na rynku akcji przekracza 8 proc., a firma w maklerskim zestawieniu przegrywa jedynie z Goldman Sachs. Śmiało można mówić, że Biuro Maklerskie PKO BP należy obecnie do ścisłej czołówki brokerów w Polsce, zarówno jeśli chodzi o instytucjonalną, jak również i detaliczną część biznesu.

Biura maklerskie
XTB bije rekordy po wynikach. Co sądzą analitycy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biura maklerskie
XTB wprowadza nowy produkt na rynku francuskim
Biura maklerskie
Akcje XTB najwyżej w historii. Zmienność wspiera notowania
Biura maklerskie
Beata Szparaga - Waśniewska nowym szefem analityków BM mBanku
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Biura maklerskie
W Polsce dzisiaj wszystko się zgadza. Widać to na rynku akcji, jak i długu
Biura maklerskie
XTB korzysta na zmienności