Tak wynika z ogólnopolskiego Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego zrealizowanego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Nest Banku. Celem badania było sprawdzenie postaw i przekonań Polaków w zakresie ich bezpieczeństwa finansowego. Indeks pokazuje czy Polacy czują się bezpiecznie ze swoimi finansami, czy mają obawy o przyszłość oraz jak rozumieją bezpieczeństwo finansowe.
Ale czym dla Polaków jest „bezpieczeństwo finansowe"? Okazuje się, że aż 70 proc. kojarzy ten termin z posiadaniem stałej pracy. Na drugim miejscu znalazły się oszczędności – ponad 63 proc. z nas uważa, że to właśnie one gwarantują poczucie bezpieczeństwa finansowego. Co ciekawe, tylko 10 proc. Polaków wskazało na inwestycje (akcje, fundusze, obligacje). Z Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku wynika, że jedynie połowa Polaków ma poczucie bezpieczeństwa finansowego (52 proc.). Ponad 21 proc. z nas deklaruje, że nie czuje się bezpiecznie ze swoimi finansami, a 27 proc. wstrzymuje się od odpowiedzi. Najwyższy wskaźnik poczucia bezpieczeństwa mają mieszkańcy dużych miast (63 proc.) oraz osoby z wyższym wykształceniem (57 proc.). Zdecydowanie najmniejszy odsetek osób deklarujących poczucie bezpieczeństwa finansowego odnotowano w grupie osób mieszkających w średniej wielkości miastach (od 100 do 500 tys. mieszkańców) - było to 43 proc.
Niepokojący może być duży odsetek osób obawiających się o swoją finansową przyszłość (41 proc.). W tym aspekcie znacznie bardziej pesymistyczne są kobiety – aż 46 proc. z nich deklaruje, że obawia się o finansową przyszłość. W grupie mężczyzn zdania były znacznie bardziej podzielone - 35 proc. Panów obawia się o swoją przyszłość, 29 proc. nie ma zdania, a ponad 36 proc. nie ma obaw.
Ile pieniędzy potrzebuje Polak, aby czuć się zabezpieczonym finansowo? Tutaj zdania są podzielone – jedna trzecia badanych deklaruje, że aby czuć się zabezpieczonymi potrzebują oszczędności w kwocie powyżej dziesięciu pensji (już samo to oznacza bardzo różne kwoty z powodu zróżnicowania wysokości wynagrodzenia). Nieco mniejsza grupa (30 proc.) uważa, że dla poczucia bezpieczeństwa finansowego wystarczyłyby im oszczędności w wysokości trzech-pięciu pensji, a dla 17 proc. badanych wystarczą środki w wysokości zaledwie jednej-dwóch pensji. Najbardziej zaskakuje fakt, że 7 proc. Polaków deklaruje, że nie potrzebuje czuć się zabezpieczonymi finansowo.
Ponad trzy czwarte respondentów ma poczucie, że ich pieniądze są w banku całkowicie bezpieczne. Jedynie 8 proc. Polaków uważa, że ich pieniądze nie są bezpieczne w banku.