Technologie

Asseco South Eastern Europe: Zakup za 3,7 mln euro i nowe akcje

Giełdowa spółka kupiła 100 proc. udziałów w chorwackiej firmie Biro Data
Servis oraz 50 proc. udziałów w zarejestrowanej w Bośni i Hercegowinie
Cardinfo BDS
Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski bsad Bartek Sadowski

Zgodnie z zapowiedziami Asseco South Eastern Europe dokonało dwóch akwizycji w krajach b.Jugosławii. Firma, która w ramach grupy Asseco "pokrywa" Bałkany, kupiła 100 proc. udziałów w Biro Data Servis (jest zarejestrowany w Zagrzebiu). Transakcja została rozliczona gotówką (2,88 mln euro czyli ok. 11,3 mln zł). Dodatkowo sprzedający (osoba fizyczna) obejmie 474 tys. nowych akcji ASEE. Wartość rynkowa pakietu to ok. 5,45 mln zł. Obecnie kapitał zakładowy giełdowej firmy dzieli się na 49,5 mln akcji.

Drugie przejęcie dotyczy spółki CBDS z Sarajewa. ASEE, poprzez spółkę zależną Asseco SEE, miało już połowę udziałów w tej firmie. Teraz wykupiło pozostałe. Sprzedającym była osoba fizyczna. W zamian za zbywane udziały dostanie 0,8 mln euro (ok.3,2 mln zł) i 118 ,6 tys. nowych akcji ASEE (ich wartość rynkowa to ok. 1,36 mln zł). Obie akwizycje zostały sfinansowane ze środków własnych kupującego.

Podmioty, które dołączyły do grupy Asseco, specjalizują się w sprzedaży oraz świadczeniu usług zarządzania i utrzymania sieci bankomatów. BDS jest jedną z większych firm IT w Chorwacji. Zatrudnia 71 osób. W 2009 roku BDS miał 6,9 mln euro przychodów (27,2 mln zł) i zysk netto na poziomie 0,6 mln euro (2,37 mln zł). To oznacza, że ASEE przejęło podmiot przy wskaźniku cena/zysk na poziomie 7,1. Wskaźnik C/Z dla ASEE wynosi 15,2.

CBDS jest z kolei jedną z większych firm IT w Bośni i Herzegovinie. Zatrudnia 28 osób. W 2009 r. podmiot miał 1,9 mln euro przychodów (niespełna 8 mln zł) i zysk netto na poziomie 0,3 mln euro (1,2 mln zł). Wskaźnik C/Z na potrzeby transakcji wyniósł zatem 7,5.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.