Technologie

Wirtualna Polska zapowiada wzrost

Na podstawie danych z trzech kwartałów właściciel portalu zapowiada kilkuprocentowy roczny wzrost przychodów.
Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

Wirtualna Polska, spółka Telekomunikacji Polskiej prowadząca drugi pod względem popularności portal w kraju, spodziewa się w tym roku kilkuprocentowego zwiększenia przychodów. To oznacza, że nie przekroczą one 166 mln zł (taką wartość osiągnęłyby przy 10-proc. wzroście).

[srodtytul]Tempo słabsze[/srodtytul]

W 2008 roku spółka miała 150,8 mln zł przychodów, 17,7 mln zł zysku operacyjnego i 15,09 mln zł zysku netto. O ile przychody WP zdecydowanie wzrosły w porównaniu z 2007 r. (129,15 mln zł), to jednak rentowność mocno się pogorszyła. – Odnotowany w 2008 roku kilkunastoprocentowy wzrost przychodów wynikał przede wszystkim z faktu, iż przychody Wirtualnej Polski z tytułu reklamy internetowej rosły szybciej niż cały krajowy rynek reklamy. Równie dynamicznie rozwijał się segment e-commerce – mówi Jacek Tryzno, zastępca dyrektora pionu marketingu i sprzedaży Wirtualnej Polski.

Tryzno nie ukrywa, że ten rok będzie słabszy, choć firma spodziewa się, że jej przychody nadal będą rosły. – Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki po trzech kwartałach, prognozujemy, że będzie to wzrost jednocyfrowy – zapowiedział Tryzno. Firmy badające rynek reklamy internetowej nie opublikowały jak na razie danych za dziewięć miesięcy tego roku. Według TVN, właściciela Onetu.pl, największego polskiego portalu, w I półroczu wydatki na reklamę internetową były o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 424 mln zł.

[srodtytul]Wskazówka o rynku?[/srodtytul]

Wypowiedzi menedżerów WP mogą wskazywać, że rynek reklamy w sieci po trzech kwartałach rósł wolniej niż w pierwszym półroczu. Tryzno powiedział, że WP chce utrzymać udział w rynku tzw. reklamy display (tradycyjnych reklam graficznych). Według niego wynosi on 20 proc. Tryzno nie zdradził założeń co do tegorocznej rentowności WP. Wyniki Wirtualnej Polski za 2008 rok obniżył m.in. odpis (3,3 mln zł) na utratę wartości aktywów związanych z usługą komórkową pod marką WPMobi. Firma zrezygnowała z bycia wirtualnym operatorem.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.