Technologie

Użytkownicy grają, sieciom rosną przychody

Już 300 tysięcy osób wzięło udział w loterii zorganizowanej dla sieci Era przez grecką firmę Upstream. Wygrywają mercedesy, ale komórkowa sieć i tak na tym najpewniej sporo zyska

Klaus Hartmann, prezes PTC (sieć Era)

Foto: GG Parkiet, Anna Węglewska aw Anna Węglewska

Przynajmniej jeden operator komórkowy zdecyduje się jeszcze w tym roku na przeprowadzenie megaloterii SMS-owej – wynika z informacji „Parkietu”. Na razie na ten ruch zdecydowała się Polska Telefonia Cyfrowa (sieć Era).

[srodtytul]Kilkadziesiąt milionów do podziału[/srodtytul]

Megaloterie to konkursy, w których użytkownicy sieci komórkowych odpowiadają na pytania otrzymywane SMS-owo. Nagrody w megaloterii są zwykle atrakcyjne i kosztowne. PTC nagradza uczestników loterii (trwa od 30 marca i kończy się 7 lipca) mercedesami, wartymi – jak wynika ze strony dilera – około 120 tys. każdy. Operator rozda ich 100.

Organizatorem konkursu dla Ery jest grecka firma Upstream. Rola takiego organizatora polega zwykle na przygotowaniu projektu, obsłudze od strony technicznej (wysyła SMS-y z pytaniami czy instrukcjami), zakupie powierzchni reklamowej w mediach. W zamian otrzymuje on część przychodów z SMS-ów, wysyłanych przez uczestników loterii. Zarówno operator, jak i organizator loterii mogą na niej sporo zyskać. Ich przychody można liczyć w dziesiątkach milionów złotych.

Z naszych informacji wynika, że podobną akcję szykował PTK Centertel (sieć Orange). W przetargu na jej organizatora wystartowało EL2, spółka zależna Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy Orange ruszy z loterią.

[srodtytul]300 tysięcy graczy [/srodtytul]

W pierwszym tygodniu w konkursie Ery wzięło udział 180 tys. użytkowników. Do wczoraj, informuje Andrzej Pomarański z biura prasowego PTC, liczba uczestników loterii urosła do około 300 tys. Pomarański nie ujawnia, ile SMS-ów wysłali oni do tej pory.

Z regulaminu konkursu wynika, że każdy uczestnik musi wysłać przynajmniej dwie krótkie wiadomości: SMS rejestracyjny i z odpowiedzią na pytanie (koszt każdego to 4,8 zł). Trzeba wysłać je potem co tydzień (konkurs trwa 15 tygodni), jeśli chce się próbować sił dłużej. Jak policzyliśmy, przy 300 tys. użytkowników w maksymalnym okresie uczestnictwa, przychody operatora z SMS-ów to ponad 43 mln zł. Nie mamy przy tym danych mówiących, ile pytań wysyła organizator ani na ile pytań odpowiada statystyczny gracz.

Megaloterie upowszechniły się na rynkach Europy. To jeden ze sposobów operatorów komórkowych na dodatkowe przychody. W tym roku loterię, choć mniejszą, przeprowadziło też P4, operator sieci Play.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.