Inwestorzy finansowi niezadowoleni

Jerzy Kamiński został wybrany prezesem zarządu Impexmetalu głosami członków rady nadzorczej reprezentujących Skarb Państwa i pracowników - wynika z naszych informacji. Niezadowoleni ze zmian w zarządzie inwestorzy finansowi mogą zdecydować się na sprzedaż akcji warszawskiej firmy.

Publikacja: 06.04.2002 08:15

W dziewięcioosobowej radzie nadzorczej po 3 przedstawicieli mają Skarb Państwa, pracownicy oraz Nomura International i fundusze z grupy Templetona. Taki układ sił ukształtował się po grudniowym walnym. Jeden z członków rady nadzorczej powiedział wówczas, że inwestorzy finansowi porozumieli się ze Skarbem Państwa i w firmie jest partnerski układ.

Po odejściu z Impexmetalu Jacka Krawca, na początku lutego, wśród głównych akcjonariuszy zaczęło jednak "iskrzyć". Na kilku posiedzeniach rady nie mogli dojść do kompromisu w sprawie wyboru nowego prezesa. Jerzego Kamińskiego ostatecznie poparł Skarb Państwa i pracownicy. W komunikacie spółki czytamy, że ma on doświadczenie w "koordynacji i nadzorze nad prywatyzacją polskich central handlu zagranicznego oraz sektora naftowego".

- Nowy prezes to człowiek ministra Wiesława Kaczmarka. Skarb Państwa, który szykował się do sprzedaży akcji Impexmetalu, odzyskał kontrolę w firmie. Trudno przewidzieć, co zamierza z nią dalej zrobić i czy będzie współpracował z inwestorami finansowymi. Sadzę, że przy najbliższej okazji mogą oni odsprzedać akcje Impexmetalu - powiedział chcący zachować anonimowość analityk. Nie udało mam się ustalić, jakie zadania stoją przed prezesem J. Kamińskim. On sam oraz członkowie rady nadzorczej byli w piątek nieuchwytni. Na rynku spekuluje się, że Impexmetal sprzeda zbędne aktywa i z dużych spółek pozostawi w grupie tylko Hutę Aluminium Konin i Hutę Zawiercie.

Rada nadzorcza Impexmetalu odwołała ze składu zarządu Marka Kacprowicza, pełniącego obowiązki prezesa i dyrektora handlowego oraz Sławomira Jędrzejczyka członka zarządu - dyrektora finansowego. Poza J. Kamińskim do zarządu powołała Ewę Czarnecką-Bossak, która została dyrektorem handlowym, i Krzysztofa Adamskiego, który został dyrektorem finansowym.

Jerzy Kamiński

(56 lat) ukończył w 1972 r. Wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej, a w 1983 r. Historię Stosunków Międzynarodowych na Akademii Dyplomatycznej w Moskwie. W latach 1963-1980 pracował w Zrzeszeniu Studentów Polskich. Od 1972-1985 był starszym asystentem na Politechnice Warszawskiej. Przez 11 lat, do 1991 r., pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W tym czasie odbył studia w Moskwie, był radcą ministra w Departamencie Ameryki Północnej i Południowej, konsulem generalnym w Chicago oraz doradcą ministra w Departamencie Polityki Kulturalnej i Naukowej.

W latach 1991-1994 J. Kamiński był prezesem zarządu Polskiego Związku Motorowego, a później do 1996 r. wiceministrem współpracy gospodarczej z zagranicą. Od 1996 r. do sierpnia 1998 r. był prezesem Nafty Polskiej, a następnie przez trzy miesiące pełnił funkcję wiceprezesa Kolspedu. Od listopada 1998 r. J. Kamiński zaczął współpracę z Kredyt Bankiem zajmując kierownicze stanowiska w jego spółkach z grupy kapitałowej. Był kolejno wiceprezesem BDH-Serwis sp. z o.o i prezesem Kredyt-Servis sp. z o.o.

J. Kamiński pełnił funkcję przewodniczącego rad nadzorczych w takich spółkach, jak Polimex-Cekop, Impexmetal, Petrochemia Płock, Rafineria Gdańska oraz wiceprzewodniczącego w Towarzystwie Ubezpieczeniowym ATU SA - obecnie Gerling. Był też członkiem rady nadzorczej Cenreksu, PLL LOT, CPN-Naftobazy i Budimeksu-Unibud.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28